W dorocznym raporcie na temat polityki zagranicznej Japonia po raz kolejny opisze trwające od dziesięcioleci rosyjskie panowanie nad spornymi Wyspami Kurylskimi jako „nielegalną okupację” – poinformował w czwartek portal Kyodo News.
Jak poinformował w czwartek portal Kyodo News, w dorocznym raporcie na temat polityki zagranicznej Japonia po raz kolejny opisze trwające od dziesięcioleci rosyjskie panowanie nad spornymi Wyspami Kurylskimi jako „nielegalną okupację”. Akcja ma być podyktowana załamaniem się stosunków po agresji Rosji na Ukrainę.
Klasyfikacja pojawi się po raz pierwszy od 2003 roku, odzwierciedlając odejście Tokio od pojednawczego stanowiska wobec Moskwy.
Z formalnego punktu widzenia Tokio i Moskwa do dziś nie zawarły traktatu pokojowego zamykającego drugą wojnę światową. Rosyjska dyplomacja podkreśliła, że dalszy rozwój relacji dwustronnych z Japonią, a więc i ewentualne uregulowanie spraw związanych z wynikiem drugiej wojny światowej, uzależnia do stosunku Tokio wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej. Podejście takie wywołało zdecydowanie krytyczną reakcję Japończyków.
„Wyrażamy w związku z tym stanowczy protest. Stosowne stanowisko zostało przekazane przez wiceministra spraw zagranicznych ambasadorowi Rosji, panu Gałuzinowi” – poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi.
Szef japońskiej dyplomacji powtórzył przy tym swoją krytykę działań Rosji wobec Ukrainy. Atak militarny tej pierwszej nazwał „poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego”, przy tym „absolutnie niedopuszczalnym”, zacytowała agencja RIA Nowosti.
Jednocześnie Hayashi potwierdził kurs Japonii na „rozwiązanie kwestii terytorialnej z Rosją i zawarcie traktatu pokojowego”. Przyznał jednak, że „obecnie to absolutnie nie jest sytuacja, w której można by mówić o jakichkolwiek perspektywach dialogu w sprawie traktatu pokojowego”.
Rząd Japonii zapowiedział, że nowe sankcje obejmą zakaz eksportu do Rosji szeregu towarów luksusowych. Zgodnie z informacją podaną przez agencję informacyjną TASS, nowe sankcje Japonii zaczną obowiązywać od 5 kwietnia. Obejmują zakaz eksportu do Rosji samochodów klasy premium, wyrobów jubilerskich oraz kamieni szlachetnych, jak przekazał minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda.
Japonia szybko przyjęła kilka pakietów restrykcji wobec Federacji Rosyjskiej z powodu operacji wojskowej na Ukrainie. Ponad 100 osób zostało objętych sankcjami personalnymi, w tym czołowi politycy, urzędnicy i biznesmeni.
Lista towarów i technologii z zakazem eksportu do Rosji objęła 300 pozycji, w tym półprzewodniki, sprzęt do ochrony morskiej i lotniczej, sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt służący łączności, sprzęt militarny, w tym broń, oprogramowanie, sprzęt do rafinacji ropy naftowej. Ponadto Japonia zamroziła aktywa Otkrytije Bank, Nowikombank, Sowcombank, VTB, Rossija Bank, Promswiaźbank i VEB.RF.
Autor: Paweł Król
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!