16 września br. (piątek) o godz. 12.00 w Mińsku Mazowieckim, Mariusz Błaszczak, wicepremier – minister obrony narodowej, w obecności Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zatwierdzi umowy wykonawcze na dostawy koreańskich samolotów FA-50.
W lipcu br. wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy ramowe z Koreą Południową na zakup nowoczesnego sprzętu dla Wojska Polskiego. Kontrakty na samoloty FA-50, czołgi K2 i haubice K9 to jedno z najważniejszych i największych polskich zamówień obronnych w ostatnich latach. Zamówiony sprzęt stanowi realne wzmocnienie polskiego potencjału odstraszania i obrony. Będzie produkowany docelowo z szerokim udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz z uwzględnieniem opinii i ocen polskich ekspertów wojskowych. Zamówienia przewidują szybkie tempo dostaw oraz duży transfer technologii do Polski.
FA-50 Fighting Eagle to południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę i radar kierowania ogniem. Uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz szeroki zakres podwieszanego uzbrojenia lotniczego, obejmujący pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych różnego typu. Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tysięcy funtów (79 kN). Zasięg operacyjny samolotu wynosi 1800 km, a jego pułap maksymalny 14,6 km. Samolot może przenosić uzbrojenie o masie do 4,5 tony.
Wszystkie zakontraktowane samoloty FA-50 zostaną wyposażone w Link-16 oraz systemy identyfikacji „swój-obcy” (IFF) NATO. Samoloty pozyskiwane w ramach drugiego etapu zamówienia będą posiadały zwiększone zdolności operacyjne, które zostaną osiągnięte w efekcie zmian w zakresie uzbrojenia, zasięgu operacyjnego oraz awioniki i radaru, zgodnie wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne.
Umowy zawierają pakiet szkoleniowy (m.in. dostawę symulatorów lotu i misji ), szkolenie pilotów oraz personelu naziemnego oraz pakiet logistyczny (w tym zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych). Do Polski trafi łącznie 48 samolotów FA-50, w tym do końca 2025 r. 12 samolotów w wersji tożsamej z używanymi przez Siły Zbrojne Korei Płd. (pierwsze samoloty trafią do Polski w II połowie 2023 r.). Dostawy 36 samolotów skonfigurowanych zgodnie z dodatkowymi wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne, FA-50PL, rozpoczną się pod koniec 2025 r. i zostaną zrealizowane do końca 2028 r.
Podpisanie powyższych umów wykonawczych stanowi realizację postanowień umowy ramowej zawartej 27 lipca br. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Korean Aerospace Industries. Przyjęty sposób kontraktowania związany jest z realizacją projektu z podziałem na etapy, co jest związane również z transferem technologii, w efekcie którego zostanie zbudowane w Polsce centrum serwisowe samolotów FA-50 z planowanym terminem uruchomienia w 2026 r., a także ujednoliceniem konfiguracji pierwszych 12 dostarczonych FA-50 do standardu FA-50PL, jak również dalszym rozwojem samolotu.
Przyjęty sposób pozyskiwania sprzętu wojskowego pozwoli na optymalne zarządzanie projektem, a w szczególności umożliwia szybkie osiągnięcie, już w pierwszym etapie, wymaganych przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjnych i szkoleniowych poprzez zasilenie Sił Powietrznych nowoczesnym sprzętem wojskowym, kompatybilnym z samolotami F-16 C/D Block 52+ oraz zakontraktowanymi samolotami V generacji F-35A.
Jutro o godz. 12.00 w #MińskMazowiecki, wicepremier – minister obrony narodowej @mblaszczak, w obecności Zwierzchnika Sił Zbrojnych, @prezydentpl Andrzeja Dudy, zatwierdzi umowy wykonawcze na dostawy koreańskich samolotów FA-50.
–
Informacje dla mediów➡️ https://t.co/VCt5IIpIaG pic.twitter.com/WLjGwr41G4— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 15, 2022
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!