Felietony

Już 200 tys. lat temu ludzie lubili wygodne posłania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

U samych początków istnienia naszego gatunku, ok. 200 tys. lat temu, ludzie mościli sobie wygodne posłania z trawy – opisują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

W jednej z jaskiń w Afryce Południowej (jaskinia Border) odkryto pozostałości trawy sprzed 200 tys. lat, która służyła do wymoszczenia posłania.

Trawę o szerokich liściach z podrodziny prosowych (rodzina wiechlinowatych) kładziono na warstwę popiołu, który miał chronić ludzi przed inwazją owadów w trakcie snu. Mieszkańcy jaskini co jakiś czas palili swoje posłania, prawdopodobnie w celu wytępienia owadów.

Dzisiaj wprawdzie nie widać snopków trawy na stanowisku archeologicznym, niemniej można dokonać identyfikacji laboratoryjnej. Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców z ośrodków w RPA, Francji, Argentyny i Belgii.

Liczne badania antropologów potwierdzają, że w różnych kulturach popiół używany jest jako zabezpieczenie przed owadami, które w nim grzęzną i duszą się.

Do dzisiaj używa się w Afryce popiołu z krzewu Tarchonanthus camphoratus do odstraszania owadów. Pozostałości m.in. tej rośliny odkryto w jaskini Border.

Więcej:
https://www.wits.ac.za/news/latest-news/research-news/2020/2020-08/200-000-years-ago-humans-preferred-to-kip-cozy.html

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!