Rocznica powstania pierwszego ośrodka MONAR w Głoskowie pod Garwolinem.
Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się działalności Marka Kotańskiego, zwanego “aniołem wyklętych”.
Marek Kotański urodził się 11 marca 1942 roku. Podczas studiów psychologicznych w Warszawie zaangażował się w pomoc rodzinom dotkniętym patologią. Szybko okazało się, że ma talent społecznika i organizatora pomocy dla osób potrzebujących.
15 października 1978 roku założył w Głoskowie pod Garwolinem ośrodek pomocy dla osób wykluczonych, którym nie potrafiono pomóc w tradycyjnych placówkach pomocy społecznej i szpitalach. Urządził go w opuszczonym i częściowo zrujnowanym domu, jednak dzięki osobistemu talentowi organizacyjnemu, Lgnęli do niego zarówno wolontariusze pomagający w remoncie, jak i wpłacający na rzecz tego dzieła.
W 1981 roku oficjalnie zarejestrowane zostało Stowarzyszenie MONAR, zajmujące się pomocą alkoholikom i narkomanom, a potem także chorym na AIDS. Następnie przyszła pora na Markot – organizację walczącą z bezdomnością. W placówkach powstałych na wzór tych amerykańskich, Kotański poddawał swoich podopiecznych terapii społecznościowej, opartej na wzajemnym wsparciu.
Do ośrodków zgłaszały się m.in. kobiety z dziećmi, które uciekały przed oprawcami, chorzy na AIDS i nosiciele HIV, byli więźniowie, ludzie odtrąceni przez najbliższych i społeczeństwo. Tutaj wszyscy mogli liczyć na wsparcie. Był tylko jeden warunek – całkowita abstynencja od alkoholu i narkotyków, gdyż potrzeba zmian miała wychodzić od samego człowieka.
Skuteczne, częściowo nowatorskie metody Kotańskiego spowodowały, że z jego pomocą ogromna liczba ludzi wróciła do normalnego życia. Kończyli terapie MONARU i kursy zawodowe, a następnie rozpoczynali nowe życie.
Marek Kotański zginął w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym 19 sierpnia 2002 roku w Nowym Dworze Mazowieckim. W chwili śmierci miał 60 lat. Na jezdnię wyszedł pijany mężczyzna. Kotański ominął go, jednak samochód, którym się poruszał, wpadł w poślizg i uderzył w drzewo.
Śmierć Kotańskiego nie była końcem MONARU. Stowarzyszenie działa dalej. Jego liczne ośrodki udzielają pomocy ponad 20 tysiącom osób rocznie.
Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!