Historia

Kalendarium historyczne: 24 kwietnia 1998 – zabójstwo „Nikosia”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kalendarium historyczne: rocznica zamordowania w burdelu „Las Vegas” jednego z szefów trójmiejskiej mafii – Nikodema Skotarczyka pseudonim „Nikoś”.

Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się czasom późnego PRL i transformacji ustrojowej, które ułatwiły karierę jednemu z najsłynniejszych polskich gangsterów.

Nikodem Skotarczyk zaczął karierę w połowie lat 70. XX wieku jako ochroniarz w jednym z najbardziej wówczas elitarnych klubów na Wybrzeżu – tzw. „Maximie” w podgdyńskim Orłowie. Jego właścicielem był Michał Antoniszyn ps. „Mecenas”. Tenże, jako znany na całym wybrzeżu cinkciarz i król szarej strefy, stał się dla niego idolem i wzorem do naśladowania.

Nikoś chwytał się różnych przedsięwzięć, które przynosiły łatwy zarobek. Zajmował się nielegalnym handlem bursztynem i walutami, dokonał też kilku drobnych kradzieży. Proceder ten, choć niebezpieczny, nie przynosił fenomenalnych zarobków, na jakie „Nikoś” liczył. Dlatego też, na początku lat 80. zaczął zajmować się handlem kradzionymi samochodami.

Tylko w 1985 roku przemycił z RFN do Polski ponad 100 kradzionych pojazdów. Zatrzymano wówczas kilkanaście osób, które z nim współpracowały, jednak były to tylko płotki, odgrywające rolę „kurierów”. W końcu milicja natrafiła także na jego ślad. Ostrzeżony przez „wtykę” „Nikoś” zniknął, lecz był od tego czasu ścigany listem gończym.

W 1989 roku został aresztowany w Berlinie i zamknięty w tamtejszym więzieniu. Uciekł z niego zamieniając się ubraniami ze swoim bratem, gdy ten przyszedł na widzenie. Gdy został zatrzymany ponownie, uciekł z konwoju podczas transportu do polskiego aresztu. Dzięki powyższym, spektakularnym ucieczkom, „Nikoś” stał się jednym z najsłynniejszych polskich gangsterów, prawdziwą legendą półświatka.

Choć cały czas go ścigano, nie zamierzał rezygnować z przestępczej działalności. W połowie lat 90. wszedł w nową branżę – handel narkotykami.

Wielka sława i wielkie pieniądze, jakich się dorobił, spowodowały, że miał wrogów nie tylko w organach ścigania. Wprawdzie dochodziły do niego głosy, że kilku konkurentów z branży chce go zgładzić, jednak nie zainwestował w odpowiednią ochronę swojej osoby. Uważał, że jest legendą i ma na tyle ogromne wpływy, że nikt nie odważy się podnieść na niego ręki.

23 kwietnia 1998 roku, „Nikoś” bawił się na imieninach swojego przyjaciela w klubie Marco Polo. Po północy, towarzystwo postanowiło zmienić lokal i przenieść się do burdelu „Las Vegas”. Tam „Nikosia” dopadł morderca. Wbiegł do lokalu i oddał sześć strzałów, trafiając go w brzuch i głowę. Zaatakowany zginął na miejscu.

Główne podejrzenia padły na Daniela Zacharzewskiego ps. „Zachar”, który był bliskim współpracownikiem „Nikosia”. Inne tropy w śledztwie prowadziły m.in. do łódzkiej „Ośmiornicy” i do Zbigniewa Mikołajewskiego ps. „Carringtona”. Sprawę umorzono. Nazwisko sprawcy oraz zleceniodawcy morderstwa, nie jest znane do dzisiaj.

Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!