Historia

Kalendarium historyczne: 26 sierpnia 1943 – zamach NSZ na gen. Kurta Rennera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rocznica zlikwidowania przez oddział NSZ najwyższego rangą dowódcy niemieckiego, jakiego udało się zabić polskiemu podziemiu podczas okupacji.

Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się udanemu zamachowi na niemieckiego generała Kurta Rennera.

26 sierpnia 1943 roku, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem wachmistrza Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”, zastawili na trasie Drygules-Ożarów zasadzkę. Partyzanci otrzymali informację o  niemieckim konwoju, którym miano transportować 14 więźniów do więzienia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Byli to Polacy aresztowani przez Gestapo.

Ostatecznie Niemcy zmienili plany i konwój z aresztowanymi pojechał inną trasą. Zamiast więźniarki, polscy żołnierze zobaczyli na leśnej drodze samochód generalski Kurta Rennera, dowódcy 174. Dywizji Rezerwowej Wermachtu, wraz z ochraniającymi go 5 żołnierzami Wafen-SS i dwoma oficerami sztabowymi. Według relacji Leszka Popiela ps. „Antoniewicz”, partyzanci nie wahali się ani chwili i przypuścili zmasowany ogień w kierunku pojazdu. Kurt Renner miał zginąć  z rąk samego wachmistrza “Tarzana”.

 –Niemcy dostawszy się w dwa ognie, są bezradni. Bronią jednak generała do upadłego. W końcu generał ginie od serii „Tarzana” – tak wydarzenia spod Ożarowa relacjonował Antoniewicz.

Partyzanci w wyniku udanej akcji zdobili broń i niemieckie dokumenty sztabowe. Akcja “Tarzana” odbiła się szeroki echem wśród miejscowej ludności i zyskała uznanie Jana Piwnika „Ponurego”, który był dowódcą zgrupowań partyzanckich Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich.  Dwa tygodnie później “Tarzan” dołączając do oddziałów Ponurego miał się pojawić na Wykusie w zdobycznym płaszczu gen. Rennera, czym wzbudził wśród żołnierzy powszechny podziw i szacunek.

Po wojnie akcję na Rennera przypisywali sobie zarówno komuniści, jak też członkowie AK. W miejscu brawurowej akcji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych dziś znajduje się pamiątkowy głaz z tabliczką i dwa drewniane krzyże. Miejsce leży przy drodze wojewódzkiej 755 po prawej stronie jadąc od Drygulca w stronę Ożarowa.

Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!