Rocznica zlikwidowania przez oddział NSZ najwyższego rangą dowódcy niemieckiego, jakiego udało się zabić polskiemu podziemiu podczas okupacji.
Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się udanemu zamachowi na niemieckiego generała Kurta Rennera.
26 sierpnia 1943 roku, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem wachmistrza Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”, zastawili na trasie Drygules-Ożarów zasadzkę. Partyzanci otrzymali informację o niemieckim konwoju, którym miano transportować 14 więźniów do więzienia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Byli to Polacy aresztowani przez Gestapo.
Ostatecznie Niemcy zmienili plany i konwój z aresztowanymi pojechał inną trasą. Zamiast więźniarki, polscy żołnierze zobaczyli na leśnej drodze samochód generalski Kurta Rennera, dowódcy 174. Dywizji Rezerwowej Wermachtu, wraz z ochraniającymi go 5 żołnierzami Wafen-SS i dwoma oficerami sztabowymi. Według relacji Leszka Popiela ps. „Antoniewicz”, partyzanci nie wahali się ani chwili i przypuścili zmasowany ogień w kierunku pojazdu. Kurt Renner miał zginąć z rąk samego wachmistrza “Tarzana”.
–Niemcy dostawszy się w dwa ognie, są bezradni. Bronią jednak generała do upadłego. W końcu generał ginie od serii „Tarzana” – tak wydarzenia spod Ożarowa relacjonował Antoniewicz.
Partyzanci w wyniku udanej akcji zdobili broń i niemieckie dokumenty sztabowe. Akcja “Tarzana” odbiła się szeroki echem wśród miejscowej ludności i zyskała uznanie Jana Piwnika „Ponurego”, który był dowódcą zgrupowań partyzanckich Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich. Dwa tygodnie później “Tarzan” dołączając do oddziałów Ponurego miał się pojawić na Wykusie w zdobycznym płaszczu gen. Rennera, czym wzbudził wśród żołnierzy powszechny podziw i szacunek.
Po wojnie akcję na Rennera przypisywali sobie zarówno komuniści, jak też członkowie AK. W miejscu brawurowej akcji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych dziś znajduje się pamiątkowy głaz z tabliczką i dwa drewniane krzyże. Miejsce leży przy drodze wojewódzkiej 755 po prawej stronie jadąc od Drygulca w stronę Ożarowa.
Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!