Historia

Kalendarium historyczne: 4 listopada 1794 – rzeź Pragi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kalendarium historyczne – rocznica wymordowania przez Moskali, podwarszawskiej Pragi.

Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się rosyjskiej zbrdoni z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej.

Była czwarta nad ranem i Praga jeszcze spała, gdy znad Wisły, zaułków Grochowa, Bródna i Targówka, nadciągnęły rosyjskie oddziały stanowiące część 50-tysięcznej armii Aleksandra Suworowa. Zaskoczeni ludzie nie zdążyli się zorganizować i pomyśleć o jakiejkolwiek obronie. Żołnierze carscy podjęli hasło rzucone przez swojego dowódcę, by „wykąpać się w lackiej krwi”. Podkładali, więc płonące szczapy pod domy, mordowali wszystkich, których napotkali, a ich ciała wrzucali do Wisły. Nie oszczędzali nawet dzieci, poddając ich wymyślnym torturom i nabijając na spisy.

W ciągu tylko jednego tylko dnia – 4 listopada 1794 roku – zginęło 21 tysięcy ludzi, tylko dlatego, że byli Polakami. Wśród poległych znalazł się słynny generał Jakub Jasiński, a także inni wysocy rangą dowódcy powstania: Grabowski i Korsak.

kalendarium
Rzeź Pragi

Praga została nie tylko wymordowana, ale też doszczętnie spalona. „Widząc swą straszną hańbę – pisał Suworow w słynnym liście do Katarzyny Wielkiej – zadrżała wiarołomna stolica”.

Zagrożona podobnym losem Warszawa, dwa dni później (6 listopada) podpisała akt kapitulacji. Rosjanie rozpoczęli systematyczny rabunek miasta i wywóz zgromadzonych w nim dzieł sztuki. Skradziono księgi z Biblioteki Załuskich (pierwsza w Europie biblioteka publiczna). Do moskiewskich i petersburskich zbiorów włączono bezcenne archiwa Korony i Litwy. Zagrabiono także arrasy, które dla zamku królewskiego na Wawelu ufundował król Zygmunt August, a które później przeniesiono do Warszawy.

Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!