Historia

Kalendarium historyczne: 7 sierpnia 1914 roku – Niemcy burzą Kalisz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rocznica zrujnowania przez Niemców Kalisza. Gehenna miasta zaczęła się od… spłoszonego konia.

Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się działaniom niemieckim u zarania I Wojny Światowej. Okazuje się, że już wówczas mieli mordercze instynkty, które w pełni ujawnily się podczas kolejnej wojny.

I Wojna Światowa bardzo szybko okazała się wojną totalną. Swój charakter zyskała praktycznie od pierwszych dni starć.  Już 3 sierpnia do Kalisza, będącego w wówczas granicach zaboru rosyjskiego, wkróczyły wojska niemieckie. Rosjanie praktycznie nie bronili miasta, które było zbyt daleko wysunięte na zachód. Skrócili swoją linię frontu, przesuwając się bardziej w kierunku Wisły. Nie przeszkodziło to Niemcom w krwawych porachunkach z mieszkańcami.
7 sierpnia 1914 roku na kaliski rynek wkroczyły drugorzutowe oddziały Landwehry. Nagle w wojskowej kolumnie wybuchła panika, która najprawdopodobniej zaczęła się od spłoszonego czymś konia. Żołnierze przekonani o ataku z zaskoczenia, otworzyli ogień do cywilów. Następnie zaczęli rozstrzeliwać złapanych przypadkowo przechodniów po czym wycofali się z miasta. Wieczorem zaczęli bombardować Kalisz przy pomocy artylerii.

Ostrzał trwał przez całą noc. Następnego ranka Niemcy ponownie wkroczyli do centrum i zrabowali to co pozostawiało jakąkolwiek wartość. Ocalałe budowle zostały podpalone. Celowe niszczenie zabudowy miasta oraz represje przeciwko jego mieszkańcom trwały aż do 22 sierpnia.

Bilans strat był okropny. Zniszczeniu uległa większa część śródmieścia Kalisza, w tym średniowieczny Rynek Główny. Większość kaliszan uciekła. Z 70 tysięcy przedwojennych mieszkańców w końcu 1914 roku pozostało w mieście zaledwie 5 tysięcy.

Zburzenie miasta spotęgowało wśród polskiego społeczeństwa i tak dużą już niechęć do Niemców. Powszechnie się ich obawiano i zaczęto nawet solidaryzowac się z armią carską, która z Niemcami walczyla.

kalendarium
“Precz z kajzerką. Niech smakuje Kaliszanka” – Pocztówka propagandowa z 1915 roku.

Podobny do Kalisza  los spotkał wiele miast na froncie zachodnim. Niemcy brutalnie pacyfikowali belgijskie i francuskie miasta już od pierwszych godzin realizacji planu Schlieffena. Wśród żołnierzy rozeszła się plotka o belgijskim księdzu, który miał brutalnie zarżnąć nożem niewinnego piechura. Doszło do szeregu mordów na przedstawicielach duchowieństwa i lokalnej inteligencji. Do rangi podobnego Kaliszowi symbolu urosło zniszczenie belgijskiego Leuven. Spłonęła w nim biblioteka z 1425 roku, która zgromadziła aż 280 tysięcy cennych ksiąg i manuskryptów.

Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostepny jest tutaj.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!