Historia

Kalendarium historyczne: 8 grudnia 1958 – odnaleziono ciało Bogdana Piaseckiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kalendarium historyczne – rocznica odnalezienia ciała Bogdana Piaseckiego – zamordowanego przez Żydów syna komunistycznego działacza Bolesława Piaseckiego.

Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się jednemu z elementów walk frakcyjnych żydokomuny z chamokomuną.

22 stycznia 1957 roku z Liceum Ogólnokształcącego pw. św. Augustyna w Warszawie został porwany syn prezesa Stowarzyszenia PAX, Bogdan (Bohdan) Piasecki. Śledztwo było prowadzone przez wiele miesięcy bez rezultatu, aż do 8 grudnia 1958 roku. Tego dnia na terenie jednej z piwnic w budynku przy al. Świerczewskiego 82 a znaleziono zwłoki młodego Piaseckiego.

Sprawę znalezienia syna prezesa PAX-u, jak i jego porwania, przez wiele miesięcy śledziła cała Polska. Sprawcy po dokonanym uprowadzeniu zwracali się parokrotnie, pisemnie i telefonicznie do Bolesława Piaseckiego, żądając okupu za zwrot syna. Próby nawiązania bezpośredniego kontaktu z porywaczami i odzyskania 15-latka w zamian za wyznaczony okup nie przyniosły jednak rezultatów.

Już po znalezieniu zwłok chłopca prokuratura i organa ścigania zdecydowały się na rzecz bez precedensu. Nagrane głosy porywaczy i zarazem morderców postanowiono opublikować na antenie Polskiego Radia i TVP. I tak też się stało.

-Poproszę księdza Suwałę – mówił przez telefon porywacz. -Weźmie pan natychmiast taksówkę i szybko pojedzie pan pod adres: Aleja na Skarpie 65. Proszę czekać przy aparacie, zadzwonię do pana za chwilę. Tam w bramie, w gablotce listy lokatorów jest pudełko od zapałek. Proszę je wziąć.

Głosy porywaczy powtarzano po kilka razy, by słuchacze mieli szansę je rozpoznać. Proszono, by osoby, które rozpoznają głosy przestępców, osobiście zgłosiły się do komendy stołecznej w Pałacu Mostowskich. Za udzielenie informacji wyznaczona też została bardzo wysoka nagroda – 100 tys. zł. Niestety, mimo licznych apeli, przedłużania śledztwa, sprawców zbrodni nigdy nie wykryto. Jednego z podejrzanych zatrzymano, ale szybko wypuszczono, po czym uciekł do Izraela.

Część historyków sądzi, że motywem porwania i zabójstwa chłopca mogła być zemsta na Bolesławie Piaseckim za jego działalność polityczną przed II Wojną Światową. Był on jednym z założycieli Obozu Narodowo-Radykalnego, a następnie po rozłamie, przywódcą Ruchu Narodowo-Radykalnego Falanga, głosząc poglądy antykomunistyczne i antyżydowskie.

Według innej hipotezy, zabójstwa mogła dokonać grupa funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa pochodzenia żydowskiego. Mogło też chodzić o rozgrywki frakcyjne w aparacie bezpieczeństwa, a zabójstwo mogło nie być planowane.

Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!