Mieszkaniec Ontario, który pragnie zarówno pochwy, jak i penisa, otrzyma publiczne fundusze na specjalną, zagraniczną operację. Kanadyjski sąd orzekł, że władze muszą sfinansować te działania, gdyż dewiant nie identyfikuje się ani jako kobieta, ani mężczyzna.
Kanada sfinansuje dewiantowi wszczepienie jednocześnie pochwy i penisa. Procedura, która nie jest dostępna nigdzie w Kanadzie, polega na utworzeniu kanału pochwy, bez usuwania prącia. Sąd w prowincji Ontario nakazał zapłacić za zagraniczną operację.
Według sądu, odmowa przeprowadzenia procedury naruszyłaby chronione przez kanadyjską Kartę Pacjenta prawo danej osoby do bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej. Jednomyślna decyzja trzyosobowego składu sędziowskiego Sądu Okręgowego w Ontario w praktyce oznacza rozszerzenie dostępu do nowatorskich operacji dolnych części ciała u osób zaburzonych/chorych psychicznie, które identyfikują się jako „osoby niebinarne”, czyli nie czują się w pełni płci męskiej ani żeńskiej.
Mieszkaniec Ontario, zidentyfikowany w dokumentach sądowych jako K.S., toczy batalię prawną z kanadyjską wersją NFZ – OHIP od 2022 roku, kiedy to OHIP odrzucił jego wniosek o finansowanie operacji plastyki pochwy oszczędzającej prącie w zagranicznej klinice w Austin w Teksasie (USA).
K.S. ma 33 lata i urodził się jako mężczyzna, ale potem, wraz z narastaniem zaburzeń psychicznych, zaczął identyfikować się jako kobieta i używać żeńskiego imienia. OHIP odrzucił jego wniosek o finansowanie, argumentując, że procedura ta nie znajduje się na liście procedur zmiany płci, a zatem nie jest usługą finansowaną z budżetu prowincji Ontario.
K.S. złożył apelację od decyzji OHIP do Komisji Apelacyjnej i Rewizyjnej ds. Usług Zdrowotnych Ontario, argumentując, że zmuszenie go do usunięcia penisa, w celu utworzenia pochwy, unieważniłoby jego tożsamość i byłoby porównywalne z nielegalnym aktem terapii konwersyjnej. Martwił się także ryzykiem powikłań i nietrzymania moczu w wyniku przekierowania urologicznego. Twierdził, że zabieg, o który stara się za granicą, przypomina standardowe plastyki pochwy wykonywane w Ontario, ale bez dodatkowego zabiegu, jakim jest penektomia.
(Penektomia – zabieg chirurgiczny, polegający na częściowej lub całkowitej amputacji penisa, najczęściej z powodu nowotworu tego narządu).
Komisja odwoławcza uchyliła decyzję OHIP, orzekając, że plastyka pochwy znajduje się wśród operacji narządów płciowych wymienianych w spisie zabiegów refundowanych i nie musi nieodłącznie obejmować usunięcia prącia. Rada uznała zatem, że postępowanie kwalifikuje się do finansowania publicznego.
OHIP odwołał się od decyzji komisji do Sądu Okręgowego, argumentując, że komisja odwoławcza błędnie uznała, że plastyka pochwy oszczędzająca penisa jest wyraźnie wymieniona jako usługa ubezpieczona oraz, że nie wzięła pod uwagę faktu, że niekonwencjonalna procedura jest uważana w Ontario za procedurę eksperymentalną i w związku z tym nie kwalifikuje się do dofinansowania. To, że plastyka pochwy jest wymieniona jako usługa płatna z publicznego ubezpieczenia, nie oznacza, że kwalifikuje się do niej jakikolwiek rodzaj plastyki pochwy, argumentowała w sądzie OHIP.
Sąd nie zgodził się z argumentacją OHIP. Jak stwierdził w orzeczeniu, plastyka pochwy i penektomia znajdują się na liście operacji kwalifikujących się do finansowania w Ontario jako odrębne usługi. „Fakt, że większość osób poddawanych plastyce pochwy wykonuje ją w sposób obejmujący również penektomię, nie zmienia tego przepisu” – czytamy.
Konkludując, sąd stwierdził, że gdyby prowincja planowała ubezpieczać tylko jeden rodzaj plastyki pochwy (plastyka pochwy z usunięciem penisa), powinna była sporządzić listę zagbiegów refundowanych inaczej.
NASZ KOMENTARZ: Tak wyglądają problemy tzw. pierwszego świata. Lewica produkuje problemy, z którymi potem bohatersko walczy.
Polecamy również: USA potępiły żydowskie pogromy na Palestyńczykach
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!