14 i 15 lutego na zaproszenie Andrzeja Kurnickiego, ambasadora RP w Kanadzie, przedstawiciele IPN uczestniczyli w spotkaniach tematycznych z organizacjami zaangażowanymi w projekt budowy pomnika Ofiar Komunizmu w Ottawie.
Pomnik, który powstanie w Ottawie ma na celu oddanie hołdu ofiarom komunizmu i równoczesne zaakcentowanie przyjaźni Kanady z ciemiężonymi narodami. Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w dniach 14 i 15 lutego na zaproszenie Andrzeja Kurnickiego, ambasadora RP w Kanadzie, uczestniczyli w spotkaniach z organizacjami zaangażowanymi w projekt budowy pomnika. Po przeanalizowaniu dokumentacji projektowej IPN zdecyduje o udziale w przedsięwzięciu.
Pomnik Ofiar Komunizmu ma składać się z 365 żeber symbolizujących 365 dni roku. Trzema głównymi częściami mają być nazwiska ofiar, daty zbrodni oraz tablica upamiętniająca z symbolicznym przesłaniem.
Wieczorem 15 lutego władze ambasady zorganizowały spotkanie reprezentantów IPN z Polonią kanadyjską. Uroczyste przemówienia wygłosili ambasador Andrzej Kurnicki, zastępca prezesa IPN Jan Baster oraz dyrektor pionu upamiętniania Andrzej Siwek. Omówione zostały również możliwości współorganizacji konferencji międzynarodowych.
Wieczorem przedstawiciele IPN odbyli konferencję prasową oraz spotkali się z Polonią w siedzibie Związku Narodowego Polskiego. Odpowiadali na pytania o ewentualnej współpracy ws. budowy pomnika Ofiar Komunizmu, nowelizacji ustawy o IPN oraz współpracy kanadyjskiej Polonii z IPN umożliwiającej skuteczne reagowanie na zniesławienia Polski.
Źródło: tvp.info
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!