Ukraiński zbrodniarz wojenny Jarosław Hunka został powitany owacją na stojąco w kanadyjskim parlamencie, przy okazji wizyty Wołodymyra Zełenskiego.
Kanadyjski parlament oddał hołd zbrodniarzowi z SS Galizien. W piątek, 22 września br. doszło do wizyty Wołodymyra Zełenskeigo w Kanadzie. M.in. przemawiał on w kanadyjskim parlamencie w Ottawie.
W pewnym momencie spiker zapowiedział, że na sali jest „98-letni weteran walki o ukraińską niepodległość przeciwko Rosjanom”. Chodziło o Jarosława Hunkę, członka 14. Dywizji SS „Galizien”. Zgromadzeni posłowie powitali tego zbrodniarza nazistowskiego gromkimi oklaskami.
Relację z wydarzenia, którą nakręciła kanadyjska telewizja, można obejrzeć tutaj:
AP News confirming that the 98-year old veteran given standing ovation by Canadian parliament, is Yaroslav Hunka, who fought for the 14th division of the Waffen SS.
Canadian parliament gave a standing ovation to an outright Nazi collaborator.
First noticed by @lingerence. pic.twitter.com/Vm8VAHq7yy
— The Canada Files (@TheCanadaFiles) September 23, 2023
Do sprawy odniósł się ambasador Polski w Kanadzie, Witold Dzielski. Napisał, że nie zgadza się na honorowanie członków zbrodniczych formacji i domaga się przeprosin.
09/22 🇨🇦&🇺🇦 leadership at @OurCommons cheered a member of Waffen-SS Galizien, notorious #UA military formation of #WW2 responsible for murdering thousands of Poles & Jews.
🇵🇱 best ally 🇺🇦 has, will never agree on whitewashing such villains! As 🇵🇱 Amb. to 🇨🇦 I expect an apology. pic.twitter.com/j6EkVWGg1d
— Witold Dzielski (@WitoldDzielski) September 24, 2023
W podobnym tonie wypowiedziały się kanadyjskie środowiska żydowskie oraz Centrum Szymona Wiesenthala.
Dywizja SS Galizien została sformowana w 1943 roku, za zgodą hitlerowskiego gubernatora dystryktu Galicja, Otto Wächtera. Jej główny trzon został rozbity w bitwie pod Brodami w połowie lipca 1944 roku. Później została odtworzona i jako jednostka policyjna, została skierowana do pacyfikacji zaplecza.
2 lutego 1944 ukraińscy esesmani brali udział w pacyfikacji polskiej wsi Borów oraz okolicznych miejscowości. Oddział w sile około 3 tysięcy żołnierzy wkroczył w nocy do wsi całkowicie niszcząc 280 gospodarstw. 28 lutego 1944 żołnierze SS Galizien i innych formacji ukraińskich zamordowali w Hucie Pieniackiej 868 Polaków. 24 lipca 1944 roku w okolicach Iwonicza, SS Galizien przeprowadziła mord 72 osób, w tym. członków AK i BCh.
SS Galizien została uznana przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za organizację zbrodniczą. Mimo to, po wojnie Brytyjczycy udzielili jej żołnierzom azylu. Wielu z nich, w tym Jarosław Hunka, wyjechało do Kanady.
NASZ KOMENTARZ: Owacje na rzecz zbrodniarza hitlerowskiego potwierdzają nasze najgorsze obawy – skrajnie lewicowy reżim Trudeau zaczyna coraz bardziej przypominać reżim nazistowski.
Polecamy również: Izrael skrytykowany za mowę Netanjahu na forum ONZ. Chodzi o rasizm
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!