Jak wynika z intencji modlitewnych ujawnionych przez Watykan, młodzież katolicka pragnie, aby Synod o Synodalności przyniósł powrót do ortodoksji i tradycji oraz Mszy łacińskiej.
Katolicka młodzież chce powrotu do tradycji i mszy łacińskiej. Watykański profil w serwisie X o nazwie Synod, udostępnił w tym tygodniu zdjęcia odręcznych intencji modlitewnych sporządzonych przez młodzież. Z intencji tych, złożonych „za Synod i Kościół”, wynika, że znaczna liczba wzywa do zachowania tradycyjnej wiary katolickiej oraz powrotu do Mszy łacińskiej.
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w Portugalii napisali na karteczkach samoprzylepnych m.in. intencje o następującej treści: „nie zabraniajcie odprawiania Mszy trydenckiej”, „powrót do ortodoksji i tradycji” oraz “o Kościół, który nie zapomina o swoich prawdziwych, tradycyjnych korzeniach”.
Inny uczestnik zjazdu napisał: „Modlę się, aby Synod trzymał się objawionych prawd wiary katolickiej i aby katolicy, którzy odnajdują duchowe spełnienie w Mszy łacińskiej, nie byli represjonowani”.
Inny modlił się o „eucharystyczne odrodzenie Nowego Jorku”, mając nadzieję, że USA „znajdzie nadzieję, stabilność i wiarę w Tradycji Kościoła katolickiego”.
🙏🌍 Young People's Prayers for the synod and the Church at the World Youth day #Lisbon2023:
🕊️ Embracing Tradition and Renewal,
🌿 Rooted in the Gospel and Christ-centered,
🌏 Reaching Out to the World.#YouthSynod #WYD2023 #FaithJourney #synod pic.twitter.com/3uPpwC0HQv— Synod.va (@Synod_va) August 28, 2023
Te nadzieje młodzieży związane z Synodem i Kościołem ostro kontrastują z oficjalnymi sugestiami Synodu o Synodalności, aby heterodoksyjne i modernistyczne wierzenia oraz praktyki, były akceptowane w Kościele katolickim.
Na przykład Instrumentum laboris (IL) Synodu o Synodalności podkreśla potrzebę „przyjmowania tych, którzy czują się wykluczeni z Kościoła ze względu na swój status lub seksualność”, co wzbudziło obawy, że Synod może podjąć próbę przeciwstawienia się odwiecznemu nauczaniu Kościoła, mówiącemu iż akty homoseksualne są „poważnie nieuporządkowane”. Takie nauki moralne są nieodzowną, podstawową częścią tradycji katolickiej.
Nadzieje młodych ludzi na zachowanie “Mszy Wszechczasów” są także sprzeczne z niechęcią papieża Franciszka do niej, o czym świadczą surowe ograniczenia, jakie nałożył na tradycyjną Mszę w swoim motu proprio Traditionis Custodes i późniejszym dubio kardynała Arthura Roche’a.
Papież Franciszek wielokrotnie lekceważył wielbicieli Mszy łacińskiej i zwolenników tradycji kościelnej. Na początku tego roku nazwał „wsparcie dla restauracji” „chorobą nostalgiczną”, twierdząc, że ograniczanie swobody księży w odprawianiu Mszy łacińskiej jest „konieczne”, aby powstrzymać to, co nazwał „zacofaniem”.
NASZ KOMENTARZ: Kontrast pomiędzy przywiązaniem młodzieży katolickiej do Tradycji i “Mszy Wszechczasów” z niechęcią papieża Franciszka do Tradycji jest ironią losu, biorąc pod uwagę, że Papież wielokrotnie wzywał Kościół, by słuchał młodych. -Zamiast uważnie słuchać młodych ludzi, zbyt często istnieje tendencja do udzielania gotowych odpowiedzi i gotowych rozwiązań, nie pozwalając, aby wyłoniły się ich prawdziwe pytania i nie stawiając czoła wyzwaniom, jakie ze sobą niosą – napisał papież Franciszek w swojej adhortacji Christus Vivit.
Polecamy również: Izrael nasila prześladowanie palestyńskich więźniów
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!