Twórcą i pomysłodawcą powstania uczelni był ostatni rektor Akademii Duchownej w Petersburgu ksiądz Idzi Radziszewski. KUL miał prowadzić badania naukowe we wszystkich dziedzinach życia, formować przedstawicieli katolickiej inteligencji, rozwijać kulturę katolicką w społeczeństwie polskim (wydawać popularnonaukowe książki, prasę katolicką, prowadzić dokształcające kursy, odczyty, wspierać organizacje katolickie w ich działalności).
Powstanie KUL umożliwiło wsparcie finansowe inżyniera Franciszka Skąpskiego, który dzięki Towarzystwu Akcyjnym „Stroitiel” zyskał majątek, i Karola Jaroszyńskiego, ziemianina z Kresów, który zwielokrotnił swój majątek dzięki grze w ruletkę w kasynach Monte Carlo.
Fundamentem KUL stały się archiwa i księgozbiory Akademii Duchownej w Petersburg, wywiezione z Rosji do Polski w 1918 przez księdza Idziego Radziszewski. KUL swój własny budynek zyskał dopiero w 1921 roku (był to zaadaptowany budynek byłego wojskowego szpitala zakaźnego). Wcześniej wykłady odbywały w Diecezjalnym Seminarium Lubelskim.
Podczas II wojny światowej okupant niemiecki zamknął KUL tak jak wszelkie polskie szkoły. Niemcy wymordowali wielu wykładowców i studentów uczelni. Po zajęciu Lublina przez sowietów Lublina w 1944 KUL wznowił działalność 21 sierpnia 1944 (trwało wówczas Powstanie Warszawie). Na uczelni wykładali profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Jana Kazimierz. Komuniści ukradli KUL będący podstawą finansowania uczelni majątek rolny Fundacji hr. Potulickich w Potulicach koło Nakła mający 7.000 hektarów. Przez cały okres PRL uczelnia była nękana i inwigilowana przez komunistów i ich bezpiekę.
W 1918 roku na KUL był cztery wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, Nauk Humanistycznych. Dziś jest sześć wydziałów: Teologiczny (kierunki: Nauka o rodzinie, Teologia), Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji (Administracja, Europeistyka, Prawo, Prawo w biznesie, Prawo kanoniczne), Filozofii (Filozofia, Kognitywistyka, Kulturoznawstwo i Turystyka Kulturowa, Międzyobszarowe indywidualne studia humanistyczno-społeczne, Retoryka stosowana), Nauk Humanistycznych (Edytorstwo, Filologia: angielska, chińska, germańska, Filologia hiszpańska, klasyczna, niderlandzka, romańska, słowiańska, włoska, Filologia polska, Krajoznawstwo i Turystyka kulturowa, Historia sztuki, Historia, Humanistyka cyfrowa, Lingwistyka stosowana, Muzykologia), Nauk Społecznych (Bezpieczeństwo narodowe, Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna, Doradztwo kariery i doradztwo personalne, Ekonomia, Kryminologia, Pedagogika, Pedagogika specjalna, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Politologia, Psychologia, Praca socjalna, Socjologia, Stosunki międzynarodowe, Zarządzanie), Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu (Architektura krajobrazu, Gospodarka przestrzenna, Informatyka, Matematyka, Biotechnologia, Pielęgniarstwo, Położnictwo). Współcześnie działa też filia KUL w Stalowej Woli (Administracja, Bezpieczeństwo narodowe, Dietetyka, Inżynieria środowiska, Inżynieria materiałowa, Nauki o rodzinie). Na KUL studiuje 10.000 studentów.
Autor: Jan Bodakowski
Źródło: medioanarodowe.com
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!