Wiadomości

KE zapowiedziała prace nad dokumentem zmuszającym kraje UE do akceptowania adopcji dzieci przez tzw. konkubinaty jednopłciowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska chce zmuszać państwa członkowskie do akceptowania dokonanych w innym kraju adopcji dzieci przez tzw. konkubinaty jednopłciowe. Instytut Ordo Iuris wskazuje, że byłoby to sprzeczne z prawem krajowym niektórych państw.

Unijna instytucja już zapowiedziała prace nad dokumentem. Taki przepis może być wprowadzony w rozporządzeniu, co byłoby wiążące dla wszystkich członków Wspólnoty.

Instytut Ordo Iuris wskazuje, że byłoby to sprzeczne z prawem krajowym niektórych państw, m.in. Polski. Dlatego Instytut w petycji do władz Komisji zaapelował o wycofanie się z tych planów.

Powstaje także szeroka międzynarodowa koalicja organizacji prorodzinnych sprzeciwiająca się naruszaniu prawa suwerennych państw.

Prawo rodzinne materialne należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich – zaznacza radca prawny Katarzyna Gęsiak, wicedyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

– Przykładowo, w Holandii dwóch panów jest uprawnionych do adopcji dziecka i otrzymania potwierdzenia rodzicielstwa. Na podstawie planów UE mogliby oni żądać, aby w Polsce ich rodzicielstwo dziecka było zalegalizowane. Polskie prawo na to nie pozwala, więc byłaby to bardzo duża próba ingerencji w prawo krajowe. Jest to ingerencja nieuprawniona, ponieważ prawo krajowe reguluje kwestie, kto może być małżonkiem, rodzicem, przez co próba proceduralnego nacisku na państwa członkowskie stanowiłaby niezgodną z traktatami ingerencję UE w prawo wewnętrzne – wskazuje Katarzyna Gęsiak.

Zapowiadane przez KE zmiany zakładają także wdrożenie tzw. opcjonalnego europejskiego certyfikatu rodzicielstwa. Akt ten miałby stanowić formę alternatywnego dokumentu dotyczącego urodzenia.

Swój sprzeciw wobec takich działań można wyrazić podpisując petycję do Komisji Europejskiej na stronie Instytutu Ordo Iuris.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!