Wiadomości

Kim Dzong Un gotów jest wpuścić międzynarodowych inspektorów do ośrodków atomowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest gotów wpuścić międzynarodowych inspektorów do północnokoreańskich ośrodków nuklearnych i rakietowych – poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Pompeo, który spotkał się z Kimem w niedzielę w czasie krótkiej wizyty w Pjongjangu, powiedział, że inspektorzy mają odwiedzić ośrodek do testowania silników rakietowych i poligon nuklearny Punggye-ri, kiedy tylko obie strony uzgodnią kwestie logistyczne. Pompeo powiedział także, że obie strony są dość blisko porozumienia w sprawie szczegółów drugiego szczytu, który Kim zaproponował we wrześniowym liście do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wcześniej władze w Seulu, dokąd Pompeo udał się z Pjongjangu, poinformowały, że sekretarz stanu USA powiedział prezydentowi Korei Płd. Mun Dze Inowi, że omówił z Kimem kroki w procesie denuklearyzacji, jakie powinien podjąć komunistyczny reżim. Omówiono też kwestię ich weryfikacji przez USA oraz działania, jakie w zamian mają przeprowadzić Stany Zjednoczone. Pompeo i Kim zgodzili się również powołać wkrótce grupę roboczą w celu omówienia denuklearyzacji i drugiego szczytu Kim-Trump – dodał sekretarz prasowy Muna, Jun Jong Czan.

W poniedziałek amerykański sekretarz stanu jest z wizytą w Chinach, po czym wraca do USA.

Negocjacje na temat likwidacji arsenału nuklearnego Korei Płn. rozpoczęły się po 12 czerwca, gdy w Singapurze odbył się historyczny szczyt Trump-Kim. Północnokoreański przywódca zobowiązał się wówczas do starań o całkowitą denuklearyzację, a Trump do udzielenia Pjongjangowi gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano jednak, o jakie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada 2017 roku reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!