– Obecnie w Polsce, w ramach pilotażu, działa 57 certyfikowanych klas mundurowych. Chcemy, by docelowo, od września 2019 r. w każdym powiecie działała szkoła średnia prowadząca taką klasę – oświadczył szef MON Antoni Macierewicz.
W piątek minister obrony ze swoim zastępcą Michałem Dworczykiem spotkali się z dyrektorami i gronem pedagogicznym szkół ponadgimnazjalnych, w których, w ramach programu pilotażowego, prowadzone są certyfikowane wojskowe klasy mundurowe.
– To jest wielkie zadanie. Szkoły mundurowe pełnią w ogóle w całym systemie wychowawczym w Polsce, ale też w wojskowych systemie wychowawczym podstawową, fundamentalną rolę – mówił po spotkaniu szef MON. Poinformował, że teraz działa 57 klas mundurowych, wybranych do programu pilotażowego z grona kilkuset w całej Polsce.
– Oczywiście mamy świadomość, że to nie jest równorzędne z systemem, jaki powinien w Polsce panować, z systemem, w którym w każdej szkole jest po prostu wychowanie wojskowe (…) które ma potem swoją kontynuację w kształtowaniu młodego człowieka także na studiach – mówił Macierewicz. Ocenił, że „prędzej czy później” Polska dojdzie do takiego systemu.
Szef MON wyraził też nadzieję, że program pilotażowy przyniesie dobre rezultaty. Jak mówił, obok „szkolenia techniczno-fizycznego” będzie on obejmował również historię wojskowości, a także „kształtował młodego człowieka w sensie psychologicznym, w sensie systemu wartości”. Podkreślił, że wojsko zawsze było miejscem kształtowania patriotyzmu.
Wiceminister Dworczyk przekazał, że celem resortu obrony jest, by od września 2019 r., w każdym powiecie w Polsce działała szkoła średnia prowadząca certyfikowaną klasę mundurową.
– Certyfikowaną, czyli opierającą się na ujednoliconym programie szkoleniowym i wychowawczym – sprecyzował dodał wiceszef MON informując, że obecnie, w ramach pilotażu, trwają proce nad stworzeniem tego programu.
Program pilotażowy został uruchomiony 1 września 2017 r. i potrwa dwa lata. Składa się on z zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Zajęcia odbywają się przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.
Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy.
Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z kolei osoby chcące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!