Nasi najstarsi przodkowie, Homo sapiens sapiens, pojawili się w Afryce ok. 200 tys. lat temu i mieszkali tam przez ok. 70 tys. lat, po czym część z nich, być może wskutek zmian klimatu, zdecydowała się na podjęcie migracji. Te migracje doprowadziły do zróżnicowania naszego gatunku pod względem genetycznym, etnicznym i kulturowym.
Naukowcy zastanawiali się jednak, gdzie do tego doszło i w których kierunkach odbywały się wędrówki w obrębie Afryki.
Pomocne w odszyfrowaniu tej zagadki może być badanie DNA rdzennych społeczności. Naukowcy skupili się tym razem na tzw. DNA mitochondrialnym, które przekazywane jest potomstwu „po kądzieli”, czyli po linii matki. W najnowszych badaniach wzięli pod uwagę linię genetyczną oznaczoną L0.
Analiza DNA pozwoliła na prześledzenie gromadzących się z pokolenia na pokolenie mutacji, a przez to – poznanie pokrewieństwa badanych osób. Dane genetyczne zestawiono z danymi lingwistycznymi i geograficznymi.
Umożliwiło to wyznaczenie potencjalnej kolebki Homo sapiens sapiens, która miała znajdować się na południe od rzeki Zambezi, na obszarze północnej Botswany od Namibii po Zimbabwe.
Był to obszar dogodny do życia, z licznymi jeziorami i bogactwem fauny i flory. Po 70 tys. lat, pomiędzy 130 tys. a 110 tys. lat temu, rozpoczęły się migracje. Najpierw ruszyła fala migracyjna w kierunku północno-wschodnim, a następnie południowo-zachodnim.
Więcej tutaj:
https://www.nature.com/articles/s41586-019-1714-1
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!