W obecności szefa MON podpisano umowę na dostawę dwóch kolejnych Kompanijnych Modułów Ogniowych 120 mm samobieżnych moździerzy Rak.
Resort obrony podaje w komunikacie, że wartość umowy pomiędzy Konsorcjum: Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. oraz Inspektoratem Uzbrojenia wynosi ponad 275 mln złotych. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2020-2021. Umowa dotyczy dostawy osiemnastu moździerzy i ośmiu wozów dowodzenia.
To elementy dla dwóch modułów ogniowych, które będą, zgodnie z przekazywanymi przez IU jeszcze w trakcie postępowania informacjami, dostarczone do jednostek 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 12 Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej. Dwa moździerze trafią natomiast do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
Kolejny nowoczesny sprzęt dla #WojskoPolskie. Wartość umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i konsorcjum stworzonym przez Hutę Stalowa Wola S.A. i zakłady Rosomak S.A. na dostawę #KMO #Rak wynosi ponad 2️⃣7️⃣5️⃣ mln złotych. Dostawy w latach 2020-2021.
—#modernizacjaWP pic.twitter.com/bzE7q2impZ— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) October 11, 2019
Jest to już druga umowa na dostawy 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych Rak oraz artyleryjskich wozów dowodzenia wchodzących w skład KMO Rak, pierwszą zawarto w 2016 roku. Zakładała dostawy elementów ośmiu modułów w latach 2017-2019 i w zdecydowanej większości została już zrealizowana – dostarczono wyposażenie dla siedmiu KMO. Nowy kontrakt pozwoli kontynuować dostawy Raków po 2019 roku.
Podpisanie w obecności szefa #MON @mblaszczak 🇵🇱 umowy na dostawę w latach 2020-2021 2️⃣ kompanijnych modułów ogniowych moździerzy samobieżnych #Rak. Umowę podpisują szef #IU @MON_GOV_PL i prezes #HSW @PGZ_pl
—#modernizacjaWP pic.twitter.com/DkvD3Xgz3Z— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) October 11, 2019
Moduł ogniowy Rak w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych Rak, czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO ROSOMAK, dwóch artyleryjskich wozów rozpoznania (AWR) oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj.: trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) i jednego Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia (AWRU).
Minister @mblaszczak w #HSW: Cieszę się ze #Rak to polska konstrukcja i zamówienia na sprzęt i uzbrojenie mogą być kierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego #modernizacjaWP pic.twitter.com/R1QFcJFcAP
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) October 11, 2019
Kompanijny moduł ogniowy 120 mm moździerzy samobieżnych Rak przeznaczony jest do realizacji wsparcia ogniowego na szczeblu batalionu zmechanizowanego i zmotoryzowanego.
Minister @mblaszczak : To nie jest ostatnie zamówienie #MON w polskim przemyśle @PGZ_pl #HSW. #PGZ w minionym roku przyniósł zysk, a #HSW był jedną z pereł w koronie. Gratuluję. pic.twitter.com/aDtM2vglCD
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) October 11, 2019
/defence24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!