„Kolejny krok w kierunku przemysłowej produkcji człowieka” – napisał na Twitterze europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski, który udostępnił artykuł „Frankfurter Allgemeine Zeitung” informujący o najnowszych odkryciach w dziedzinie inżynierii genetycznej i biotechnologii.
„Naukowcy zajmujący się komórkami macierzystymi w Izraelu i USA dokonali spektakularnego postępu w hodowli zarodków” – czytamy w tymże artykule. Autor podkreśla, że jednym z badaczy jest Jacob Hanna, który natychmiast po dokonaniu odkrycia założył start-up. Udzielił też wywiadów, w których wskazał na olbrzymią presję czasu i wyścig o to, kto pierwszy wygra konkurencję rozwoju badań w tym obszarze.
„FAZ” zaznacza, że niemal w tym samym czasie w branżowych mediach pojawiły się trzy „uderzająco podobne w treści” artykuły. „Embrion, ta wczesna, nieznana i przynajmniej w tym kraju wysoce chroniona istota, jest wreszcie tematem międzynarodowego wyścigu bioekonomicznego” – wskazano.
Podkreślono, że zamiast tematu klonowania ludzi teraz debatę zdominuje wątek tworzenia embrionów, czyli biologiczna symulacja, w której bije serce i pracuje mały mózg, a która jest hodowana w dużej liczbie i jako substytut eksperymentów na zwierzętach.
Niemiecki dziennik zaznacza, że nigdy wcześniej embriony powstałe wyłącznie z pojedynczych komórek ciała nie były tak rozwinięte. Jak czytamy, od około 0,5 do 2 proc. z nich dotarło do ósmego dnia. „Potem było po wszystkim” – stwierdzono.
Na koniec gazeta przyznaje, że ruszył „wyścig” po ludzkie embriony. „Pytanie nie brzmi czy, ale kiedy zakończy się transfer tych nowych osiągnięć z mysich komórek macierzystych do ludzkich komórek macierzystych” – podsumowano.
Kolejny krok w kierunku przemysłowej produkcji człowieka https://t.co/xfkQAj6Cor
— ZdzisławKrasnodębski (@ZdzKrasnodebski) August 16, 2022
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!