Na starożytnym cmentarzysku koło Luksoru egipscy archeolodzy odkryli skrytkę sprzed prawie 3000 lat, gdzie w starożytności ukryto przed rabusiami 30 drewnianych sarkofagów, zawierających zmumifikowane ciała kapłanów i kapłanek.
Odkrycia dokonano na stanowisku El-Assasif na zachodnim brzegu Nilu w Tebach, a znalezisko pochodzi z czasów panowania w Egipcie libijskiej XXII Dynastii (946-722 r. p.n.e.). Informuje o tym serwis internetowy Ahram Online.
Jak poinformował Khaled El-Enany, minister ds. starożytności Egiptu, jest to pierwsze od ponad 100 lat odkrycie w rejonie Luksoru dużej skrytki z sarkofagami ze starożytnymi mumiami. Wcześniejszych odkryć tego rodzaju dokonano pod koniec XIX wieku na cmentarzyskach Deir el-Bahari oraz Bab El-Gussess.
Według naukowców doskonale zachowane i pięknie malowane drewniane sarkofagi o antropoidalnym kształcie zawierają mumie kapłanów i kapłanek, służących w tebańskich świątyniach poświęconych Amonowi i Chonsu, bogom czczonym w Tebach szczególnie wraz z boginią Mut.
Skrytka zawierała zapieczętowane sarkofagi z mumiami 23 mężczyzn, 5 kobiet oraz 3 dzieci, które ułożono w dwóch warstwach: w dolnej znajdowało się 18 sarkofagów, zaś pozostałe złożono na nich.
Naukowcy otworzyli dotychczas dwa z odkrytych sarkofagów (kobiety oraz mężczyzny) i stwierdzili, że wewnątrz znajdują się doskonale zachowane mumie zmarłych, szczelnie zawinięte w warstwy płótna i zabezpieczone sznurami.
Wszystkie odkryte sarkofagi i mumie będą szczegółowo zbadane, a po odpowiednich zabiegach konserwacyjnych trafią do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!