Wiadomości

Koronawirus atakuje ultraortodoksyjnych Żydów, ci się nim nie przejmują

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chociaż ultraortodoksyjni Żydzi to zaledwie 10 procent mieszkańców Izraela, stanowią oni ponad połowę pacjentów hospitalizowanych w tym kraju z powodu koronawirusa.

Według danych Keszet 12 w Tel Awiwie na 10 tys. mieszkańców zakażone są 4 osoby, w Hajfie – 1,5. Zgoła inaczej wyglądają statystyki dla miejscowości zamieszkałych przez ultraortodoksów: w Bnej Brak to 13 osób, w Kfar Chabad – 38, a w Kirjat Jearim – 53.

„Wysoki wskaźnik infekcji w ultraortodoksyjnych miastach jest bezpośrednim wynikiem zinstytucjonalizowanych naruszeń, które rozpowszechniły się w społeczeństwie na początku epidemii koronawirusa, a także realiów wspólnot ultraortodoksyjnych: przeludnienia, ubóstwa, odcięcie od mediów i braku zaufania do władz” – ocenił publicysta Keszet 12, Jair Szerki.

Będący religijnym żydem Szerki zauważa, że charedim ponoszą obecnie konsekwencje przeciwstawiania się wcześniejszym regulacjom władz świeckich, m.in. niezamknięciu jesziw (szkół talmudycznych), w których uczy się ok. 120 tys. młodych chłopców i mężczyzn (dane z 2017 roku).

W niedzielę w Bnej Brak, jednym z dziesięciu najgęściej zaludnionych miast na świecie, odbył się pogrzeb znanego rabina, na którym według służb porządkowych było „zaledwie 400 osób” zamiast zwyczajowych tysięcy.

Brak reakcji obecnej na uroczystości policji spotkał się z żywą krytyką mediów i społeczeństwa. Oburzenie jest tym większe, że policja zdecydowała się nie ingerować ze strachu przed wywołaniem zamieszek i twierdziła, że uczestnicy pogrzebu utrzymywali dystans między sobą, czemu zaprzeczają rozpowszechniane w mediach społecznościowych nagrania wideo.

Głośnym echem odbiły się również organizowane w ostatnich dwóch tygodniach chasydzkie wesela na kilkaset gości, których organizatorzy wzywali gości do niezdradzania postronnym miejsca odbywania się imprezy oraz do nienagrywania jej. Część gości nie zastosowała się do tych życzeń, o czym świadczy film wideo przedstawiające tłum mężczyzn tańczących ramię w ramię, a który wywołał oburzenie wśród Izraelczyków.

Czytaj też:

Cała społeczność chasydów mieszkająca na przedmieściach Montrealu została zobowiązana do kwarantanny

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!