Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zezwolił na dopuszczenie kobiet do ordynacji na księży. Wniosek złożony przez Komisję Kobiet uzyskał wymagane poparcie większości kwalifikowanej: z 59 uczestników synodu 45 głosowało „za”, a 13 „przeciwko”. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Zmiana w prawie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.
Do tej pory wśród polskich luteran kobiety mogły pełnić posługę diakona. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim dawało im to właściwie te same uprawnienia co księżom. Diakonki nie mogły jednak samodzielnie administrować parafiami i kandydować do posługi biskupa. Teraz to się zmienia.
Bp Jerzy Samiec wyjaśnia, że „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce ma urząd duchownego, który jest realizowany w trzech posługach: diakona, prezbitera i biskupa”. – Decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera czy w przyszłości biskupa mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć – podkreślił biskup.
Wyjaśnił, że warunkiem koniecznym do bycia ordynowanym jest posiadanie dyplomu magistra teologii ewangelickiej. W Polsce jest jedna uczelnia, która kształci w tym zakresie – Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. Obecnie studiuje tam pięć kobiet.
– Na razie nie wiemy, czy będą chciały pracować w Kościele, być ordynowane. Nie wiemy także, czy Kościół poszczególne osoby dopuści do służby. To są pytania otwarte, na które nie ma odpowiedzi – powiedział duchowny.
Przyznał, że w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce jest kilkadziesiąt kobiet, które są absolwentkami teologii ewangelickiej.
Wyjaśnił, że w przypadku urodzenia dziecka zgodnie z polskim prawem kobietom przysługuje urlop macierzyński.
– Należy zadeklarować, czy będzie on trwał sześć miesięcy, czy rok. Jako Kościół respektujemy i będziemy stosować wszystkie regulacje obowiązujące w polskim prawie pracy. Podczas urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego kobiety księdza w parafii zostanie zapewnione zastępstwo – podkreślił bp Samiec.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 62 tys. wiernych skupionych w sześciu diecezjach. Ponad połowa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Już 40 lat później książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii – w Puńcowie.
Kościół Ewangelicko-Augsburski nie jest jedynym z kościołów protestanckich w Polsce, który umożliwia święcenia kobiet na księży. Ordynację kobiet praktykują także: Kościół Katolicki Mariawitów, Kościół metodystyczny, Kościół zielonoświątkowy, a dopuszczają – Kościół ewangelicko-reformowany i Reformowany Kościół Katolicki.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!