100 lat temu, 9 lipca 1917 r. miał miejsce tzw. kryzys przysięgowy – na wezwanie Józefa Piłsudskiego złożenia przysięgi odmówili żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich.
Po wydaniu w roku 1916 aktu 5 listopada przystąpiono do tworzenia Polskiej Siły Zbrojnej (niem. Polnische Wehrmacht), w skład której miały wejść Legiony Polskie. Zmieniająca się sytuacja międzynarodowa skłoniła Józefa Piłsudskiego do rzucenia wyzwania państwom centralnym. Wezwał on legionistów do odmowy składania przysięgi, w której mieli oni ślubować wierność braterstwu broni wojskom Niemiec i Austro-Węgier.
Większość żołnierzy I i III Brygady demonstracyjnie uchyliła się od niej w dniu 9 lipca 1917. Przysięgę złożyła jedynie większość żołnierzy II Brygady.
Legioniści, którzy odmówili złożenia przysięgi, zostali internowani w obozach: żołnierze w Szczypiornie, zaś oficerowie w Beniaminowie. W nocy z 21 na 22 lipca 1917 Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski zostali aresztowani. Piłsudski ostatecznie trafił do twierdzy w Magdeburgu, gdzie przebywał w ścisłej izolacji. W sierpniu 1918 roku trafił tam też Kazimierz Sosnkowski. Obaj zostali zwolnieni po wybuchu w Niemczech rewolucji w listopadzie 1918 roku.
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!