Historia Wiadomości

Krzystyniak: Ślązacy mieli już dość życia pod niemieckim panowaniem, dość terroru, chcieli połączyć się z Polską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ślązacy mieli już dość życia pod niemieckim panowaniem, dość terroru, chcieli połączyć się z Polską. Chwycili za broń w trzech powstaniach, świadczy to o ich nieustępliwości i woli walki. Myślę, że swoistą „zachętą” do walki były narastające represje niemieckie. Przypomnijmy, że odzyskanie przez Polskę niepodległości, to początek walki o granice, również w taki sposób należy rozważać powstania śląskie. Powstania śląskie są dziś bardzo niewygodne dla tych którzy pragną zrewidować historię śląska jako oderwaną od Polski, zaś Śląsk chcieliby widzieć jako terytorium, które polska jest jedynie depozytariuszem, to swoista rewizja historii prowadząca do kulturowego odcinania Śląska od Polski, wobec którego państwo polskie powinno zająć zdecydowaną postawę – mówi w rozmowie z portalem wpolityce.pl dr Andrzej Krzystyniak, historyk i publicysta z Fundacji Ślązacy.pl, inicjator i współautor projektu „Inteligenzaction – zagłada polskiej inteligencji na Śląsku 1939 – 1940”.

– Czas najwyższy by powstania zostały należycie upamiętnione nie tylko na Śląsku, ale również w skali kraju, dumni z nich powinni być nie tylko wszyscy Ślązacy, lecz wszyscy Polacy ! Były to powstania zwycięskie! Kiedyś słyszałem opinię, że powstania śląskie były nieszczęściem, który absurdalnie podzieliły Śląsk… Zgadzam się z tą opinią, podział był absurdalny, Śląsk w całości powinien przypaść Polsce, nie byłoby wówczas owej absurdalnej granicy. Po stronie polskiej Górny Śląsk był faktycznie wielokulturowy, mieszkało wspólnie kilka narodowości, po stronie niemieckiej symbolem „wielokulturowości” jest kryształowa noc, palenie przez Niemców synagog w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. O tym przeciwnicy polskości Śląska nie chcą dziś pamiętać. Powstania Śląskie uchroniły Śląsk przed nazistowskim terrorem, aż do niemieckiej agresji we wrześniu 1939 roku, o tym również powinniśmy pamiętać – dodaje dr Krzystyniak.

Całość:
https://wpolityce.pl/historia/399167-nasz-wywiad-dr-krzystyniak-slaskie-losy-sa-skomplikowane-jednak-nie-az-tak-by-nie-odroznic-kto-dobrze-sluzyl-polsce-i-slaskowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!