Wiadomości

Kto znajdzie się w rządzie Morawickiego?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do większych niż początkowo zapowiadano zmian w rządzie dojdzie już w poniedziałek – twierdzi portal TVP Info. Według nieoficjalnych informacji przewidywana jest wymiana kilku ministrów.

W poniedziałek o godz. 17 prezydent Andrzej Duda powoła rząd desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego. Większa rekonstrukcja rządu początkowo zaplanowana była na styczeń. Według nieoficjalnych informacji w niedzielę doszło jednak do wielogodzinnej rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Mateuszem Morawieckim, podczas której zdecydowano, że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już w poniedziałek. 

Według źródeł PAP w Kancelarii Prezydenta, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych w rządzie Morawieckiego. O tym, że miałby on zastąpić Witolda Waszczykowskiego, informował w piątek portal tvp.info.

Ostateczny kształt rządu poznamy w styczniu. Według informacji portalu nowy premier będzie chciał zachować kluczowe zdanie przy obsadzie stanowisk w ministerstwach rozwoju i gospodarki, finansów i infrastruktury. Faworytem do objęcia sterów w jednym z tych resortów jest Jerzy Kwieciński, obecnie wiceminister rozwoju i gospodarki. Jego nazwisko przymierzane jest do resortu infrastruktury. Niewykluczone, że Morawiecki będzie nie tylko prezesem Rady Ministrów, ale też szefem resortu finansów. 

W rządzie zostanie powołany pełnomocnik ds. reparacji, który będzie koordynował całość działań wobec Niemiec. 

Kolejne zmiany kadrowe w rządzie związane są z układanką na linii kierownictwo PiS – pałac prezydencki. Nie jest tajemnicą, że Andrzej Duda nie ma najlepszych relacji z Antonim Macierewiczem, ministrem obrony narodowej. Jednym z pomysłów na zażeganie tego konfliktu jest zmiana ministra. Nowym szefem resoru obrony ma zostać Mariusz Błaszczak. Z kolei z pałacu prezydenckiego do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ma się przenieść Krzysztof Szczerski.

Coraz wyraźniej mówi się też, że stanowisko ministra straci prof. Jan Szyszko. Resort środowiska ma zostać połączony z energetyką. Do stanowiska szefowej połączonych ministerstw przymierzana jest Jadwiga Emilewicz. Niepewny jest też los Ministerstwa Cyfryzacji, które według planów ma zostać zlikwidowane. 

Pewni swoich stanowisk mogą być koalicjanci. Zbigniew Ziobro nadal będzie szefem Ministerstwa Sprawiedliwości. Niewykluczone jednak, że jego ranga zostanie podniesiona, a on sam otrzyma tekę wicepremiera. Również Jarosław Gowin dalej będzie kierował Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!