Felietony

Leśny odpoczynek niedaleko Warszawy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gdzie wybrać się do lasu w okolicach Warszawy? Najbardziej znana jest Puszcza Kampinoska. Jednak warto zapoznać się z innymi, równie ciekawymi propozycjami leśnej mikrowyprawy pod Warszawę.

Ruszamy w kierunku Nadleśnictwa Celestynów, gdzie znajduje się rezerwat przyrody „Bocianowskie Bagno”. Pomiędzy gęstymi lasami znajdują się torfowiska i wydmy. Największą atrakcją jest bez wątpienia sporych rozmiarów torfowisko Gołe Bagno. Położone jest w centralnej części rezerwatu. W torfowisku zatopione są liczne brzozy i sosny. Wystające kikuty drzew tworzą katastroficzny krajobraz, niczym po przejściu kataklizmu.

Drugim miejscem jest Goździkowe Bagno, to niewielkie grzęzawisko położone niedaleko Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Największą atrakcją jest drewniana kładka, która umożliwia przejście przez bagno suchą stopą. Dzięki temu możemy zapoznać się z klimatem panującym na tego typu siedlisku. Ścieżka prowadząca przez bagno jest stałym elementem zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą oraz miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców. „Bagno Bocianowskie” to nie tylko torfowiska, ale także ostoja dla dzikiej zwierzyny. Rezerwat zamieszkują łosie, sarny czy też dziki.

W okolicach porasta piękny bór sosnowy. Rośnie on w trudnym do zalesiania piaszczystym terenie. W niektórych miejscach piaskowe podłoże jest odsłonięte, tworzą się tam tzw. wydmy śródlądowe. Wiele z nich to dzieło natury. Warto przypomnieć, że wydmy to nie jest piaskownica. Wdrapywanie się na nie czy też zjeżdżanie po ich zboczach, choć może wydawać się niewinne, to nic innego jak niszczenie lasu.

Puszcza Kozienicka jest położona ok. 80 km na południe od Warszawy. Na tym terenie dostępna jest trzykilometrowa ścieżka edukacyjna „Królewskie źródła” – położona wzdłuż malowniczo meandrującej rzeczki Zagożdżonki. Rozlewiska rzeki można podziwiać z tarasu widokowego i pomostów. Ze specjalnie wyznaczonego miejsca można obserwować ptaki. Znajduje się tu ponad 218 gatunków ptaków. Ścieżka składa się z trzech łączących się fragmentów, możliwych do zwiedzania oddzielnie. Nazwa ścieżki „Królewskie źródła” pochodzi od lokalnej nazwy źródła, z którego według miejscowej tradycji pił wodę król Władysław Jagiełło.

Znacznie bliżej od granic stolicy jest Puszcza Kampinoska. Krajobraz puszczy to unikatowy w skali europejskiej zespół wydm śródlądowych, wzbogacających krajobraz płaskiej niziny. Najcenniejsze przyrodniczo tereny chronione są w dwudziestu dwóch obszarach ochrony ścisłej. Ponad 70 proc. powierzchni puszczy kampinoskiej zajmują lasy. Opisywane tereny są mocno związane z historią Polski. Tędy pod Grunwald szedł ze swoimi wojskami król Jagiełło, tu toczyły się walki powstania styczniowego. W kampinoskiej ziemi pogrzebano ciała wielu zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców stolicy.

W okresie powstań niepodległościowych w roku 1794 i 1863, lasy Puszczy Kampinoskiej były schronieniem powstańców. W ostatniej wojnie polem walk we wrześniu 1939 r. i 1944 r., oraz miejscem działań partyzanckich. O tej tragicznej historii przypomina cmentarz partyzantów, natomiast cmentarz w Palmirach oraz ulokowane w jego bezpośrednim sąsiedztwie niewielkie muzeum upamiętniające ofiary zbrodni głównie na mieszkańcach stolicy. Ponadto na wielu szlakach natknąć się można na pomniki i cmentarze upamiętniające poległych żołnierzy lub osady zniszczone w trakcie wojny. Drzewostan szczególnie ucierpiał podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.

Źródło:
lasy.gov.pl
Fot. A. Mazur, Pomosty wzdłuż rzeki Zagożdżonki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!