Zacieśnienie międzynarodowej współpracy międzyuniwersyteckiej i rozszerzenie badań – to cele porozumienia o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza, które podpisano we wtorek w Lublinie. Szef MEiN Przemysław Czarnek zaproponował stworzenie w jego ramach programu badawczego dotyczącego istoty imperializmu rosyjskiego.
Porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza podpisali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. dr. hab. Mirosław Kalinowski oraz 12 przedstawicieli uniwersytetów z państw tworzących Inicjatywę Trójmorza.
“Jeśli inicjatywa Trójmorza powstała po to, żeby rozwijać nasze kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego – pod względem infrastrukturalnym, gospodarczym, ekonomicznym, finansowym – na każdej płaszczyźnie (…) to nie da się rozwijać na dłuższą metę i w sposób efektywny bez podbudowy naukowej” – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przed sygnowaniem porozumienia.
“Nauka to poszukiwanie prawdy. Taka jest rola i istota nauki. Jeśli nauka nie jest poszukiwaniem prawdy to w ogóle nie jest nauką” – powiedział. “Jeśli chcemy skutecznie rozwijać nasze kraje, nasze narody, gonić Europę Zachodnią infrastrukturalnie, gospodarczo – bo dalej mamy zaległości – to tylko w ten sposób, że będziemy korzystać z wielkiego bogactwa i wielkiego potencjału nauki, które mają nasze uniwersytety w tych dwunastu krajach europejskich” – zaznaczył Czarnek.
Szef MEiN dodał, że sieć ma służyć prowadzeniu wspólnych badań naukowych, inicjatywom naukowym. Ma służyć – kontynuował – bezpośredniemu połączeniu nauki i gospodarki, nauki i życia społecznego, nauki i życia ekonomicznego, humanistycznego i religijnego.
Zaznaczył, że wiele krajów Trójmorza łączy wspólna przeszłość. Z tego powodu zaproponował, aby w ramach działania sieci “stworzyć zakrojony na szeroką skalę program badawczy dotyczący istoty imperializmu rosyjskiego”. “Wszystkie nasze kraje i wszystkie nasze narody w ostatnich kilku wiekach, nie tylko w ostatnich dekadach, cierpiały z powodu imperializmu rosyjskiego” – podkreślił.
Czarnek dodał, że kraje Trójmorza łączą też, w różnym stopniu, chrześcijaństwo, na którym zbudowana jest Europa. “Ta wspólnota wartości chrześcijańskich jest zdecydowanie mocniejsza niż wspólnota wartości chrześcijańskich u naszych przyjaciół w Europie Zachodniej, która była kolebką przecież cywilizacji chrześcijańskiej, w tym również cywilizacji łacińskiej” – zauważył.
“To my również w ramach naszych uniwersytetów powinniśmy podjąć zakrojone na szeroką skalę badania, które by wyjaśniły, z jakich powodów i dlaczego nasi przyjaciele na Zachodzie +poganieją+. Europa Zachodnia +poganieje+ na naszych oczach” – ocenił.
“Warto zadać pytania na bazie naszych wspólnych badań: quo vadis Europo Zachodnia i gdzie jest twój kierunek i gdzie jest cel, do jakiej cywilizacji zmierzasz? Bo dzisiaj jest ona nam jeszcze bliżej nieznana, choć możemy ją sobie wyobrazić. A jak sobie ją zaczniemy wyobrażać, to mi się wydaje, że nie ma sali człowieka, który chciałby w przyszłości takiej cywilizacji dla swoich dzieci, dla swoich wnuków” – ocenił.
Celem Sieci Uniwersytetów Trójmorza jest zacieśnienie międzynarodowej współpracy międzyuniwersyteckiej, intensyfikowanie wymiany, rozszerzenie badań, owocem czego mają być: prestiżowe publikacje, duże projekty, europejskie granty itp. Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowej: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!