Między innymi dwie czaszki odnalazła ekipa profesora Krzysztofa Szwagrzyka na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Znaleziono je w pobliżu pawilonu śledczego, w podziemiach i pobliskiej szopie, gdzie w latach 40. dokonywano egzekucji. Na temat poszukiwań wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24.
Wiceprezes IPN oraz szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że są to pierwsze ludzkie szczątki znalezione przy ul. Rakowieckiej od początku prac w tym miejscu. Ten teren będzie dokładnie eksplorowany i odsłonięte zostaną głębsze warstwy jamy, w której może znajdować się więcej ludzkich szczątków.
– Od kilku lat czekaliśmy na te chwilę. Musimy przeszukać cały teren więzienny, by być pewnym, że nie pominęliśmy jakichś szczątków. W trakcie dalszych prac odkryjemy zapewne kolejne mroczne tajemnice. Są osoby, które próbują kwestionować zasadność naszych działań. Cieszę się, że dzięki wynikom prowadzonych prac możemy im udowodnić, że są w błędzie – podkreślił.
Na badanym terenie znajduje się kilka jam śmierci. Zdaniem prof. Krzysztofa Szwagrzyka mogły być w nich grzebane zarówno ofiary zbrodni niemieckich, jak i komunistycznych.
– Drugiego dnia Powstania Warszawskiego, na terenie więzienia, Niemcy dokonali masowego mordu kilkuset więźniów. Mowa jest o 400-600 osobach. Wymordowanych umieszczono w dwóch dołach, które w 1945 roku zostały ekshumowane. Jednak z różnych źródeł wiemy, że obszar więzienia, przez cały okres powstania, stanowił dla Niemców miejsce, gdzie spędzano ludzi zatrzymanych na terenie Mokotowa. Tam, bez sprawdzenia jakichkolwiek dokumentów, mordowano ich i grzebano w zbiorowych mogiłach. Po 1945 podobnych zbrodni dopuścili się komuniści – wyjaśnił rozmówca Polskiego Radia 24.
Pierwszy etap prac ekshumacyjno-archeologicznych przy dawnym areszcie śledczym na rozpoczął się w lipcu 2016 roku. 10 lipca podpisano umowę dotyczącą dalszych prac, które będą prowadzone przy bramie więziennej, bliżej ul. Rakowieckiej.
„Historyczne Wydarzenie Tygodnia” prowadził Tadeusz Płużański.
/Polskie Radio/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!