Wiadomości

Ludzkie szczątki odnalezione na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Między innymi dwie czaszki odnalazła ekipa profesora Krzysztofa Szwagrzyka na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Znaleziono je w pobliżu pawilonu śledczego, w podziemiach i pobliskiej szopie, gdzie w latach 40. dokonywano egzekucji. Na temat poszukiwań wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24.

Wiceprezes IPN oraz szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że są to pierwsze ludzkie szczątki znalezione przy ul. Rakowieckiej od początku prac w tym miejscu. Ten teren będzie dokładnie eksplorowany i odsłonięte zostaną głębsze warstwy jamy, w której może znajdować się więcej ludzkich szczątków.

– Od kilku lat czekaliśmy na te chwilę. Musimy przeszukać cały teren więzienny, by być pewnym, że nie pominęliśmy jakichś szczątków. W trakcie dalszych prac odkryjemy zapewne kolejne mroczne tajemnice. Są osoby, które próbują kwestionować zasadność naszych działań. Cieszę się, że dzięki wynikom prowadzonych prac możemy im udowodnić, że są w błędzie – podkreślił.

Na badanym terenie znajduje się kilka jam śmierci. Zdaniem prof. Krzysztofa Szwagrzyka mogły być w nich grzebane zarówno ofiary zbrodni niemieckich, jak i komunistycznych.

– Drugiego dnia Powstania Warszawskiego, na terenie więzienia, Niemcy dokonali masowego mordu kilkuset więźniów. Mowa jest o 400-600 osobach. Wymordowanych umieszczono w dwóch dołach, które w 1945 roku zostały ekshumowane. Jednak z różnych źródeł wiemy, że obszar więzienia, przez cały okres powstania, stanowił dla Niemców miejsce, gdzie spędzano ludzi zatrzymanych na terenie Mokotowa. Tam, bez sprawdzenia jakichkolwiek dokumentów, mordowano ich i grzebano w zbiorowych mogiłach. Po 1945 podobnych zbrodni dopuścili się komuniści – wyjaśnił rozmówca Polskiego Radia 24.

Pierwszy etap prac ekshumacyjno-archeologicznych przy dawnym areszcie śledczym na rozpoczął się w lipcu 2016 roku. 10 lipca podpisano umowę dotyczącą dalszych prac, które będą prowadzone przy bramie więziennej, bliżej ul. Rakowieckiej.

„Historyczne Wydarzenie Tygodnia” prowadził Tadeusz Płużański.

/Polskie Radio/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!