MBank poinformował o nowym cenniku swoich usług. Generalnie ceny idą w górę, jednak zwykłych Polaków zainteresował jeden istotny szczegół. Jak się okazało, podwyżki nie dotyczą klientów pochodzących z Ukrainy. MBank tłumaczy, dlaczego Polacy zapłacą więcej, a naród wybrany z Ukrainy nie.
MBank dyskryminuje Polaków na rzecz Ukraińców. Nowy cennik w mBanku zacznie obowiązywać od 3 kwietnia. Najważniejszą zmianą dla klientów będzie wyłączenie bankomatów sieci Euronet i Santander Bank Polska z warunków preferencyjnych wypłat dla swoich klientów. Za wypłatę gotówki z bankomatów tych firm trzeba będzie płacić prowizję lub wypłacać większe kwoty. Jakby tego było mało, od 4 czerwca bank wprowadzi opłatę za wypłatę w bankomacie za pomocą Blika.
W przypadku eKonta osobistego klienci będą musieli zapłacić dwa razy więcej np. za wypłatę gotówki z bankomatów Euronet i Santader Bank Polska. Opłata wzrasta z 2,50 do 5 zł i dotyczy wszystkich wypłat, a nie tylko tych poniżej 100 zł, jak obecnie. Z kolei obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku, nadal nie będą ponosić żadnej opłaty. Ich wzrosty kosztów nie obejmą.
W sieci błyskawicznie pojawiły się zarzuty o nierówne traktowanie klientów przez mBank. Tymczasem mBank zaczął tłumaczyć swoją decyzję. Nikt nie będzie zdziwiony, jeśli usłyszy, że tłumaczenia są pokrętne:
Rachunki dla obywateli Ukrainy są prowadzone na zasadach podobnych do tych, na których oferujemy Podstawowe Rachunki Płatnicze. Podstawowy Rachunek Płatniczy (wprowadzony przez UE) umożliwia bezpłatny dostęp do podstawowych usług bankowych, w tym wpłat i wypłat, przelewów oraz płatności kartą. Rachunek ten nie daje dostępu do wielu innych usług oferowanych przez bank.
Zgodnie z prawem (kwestię PRP reguluje ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1997)) rachunki te prowadzone są bez opłat. Ich głównym celem jest walka z wykluczeniem finansowym. Może go założyć bezpłatnie każdy obywatel Unii Europejskiej. Na mocy ustawy obywatele Ukrainy mają prawo legalnego pobytu w Polsce i w związku z tym mogą założyć rachunki prowadzone na zasadach analogicznych jak PRP.
Są to wyłącznie konta podstawowe, z ograniczonym zakresem usług. Także zalecenie KNF z marca 2022 r., które miało na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy określiło zakres tych kont oraz to, że będą bezpłatne.
22 lutego 2024 r. weszła w życie zmiana ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która wydłuża do 30 czerwca 2024 r., termin, do którego ich pobyt na terenie RP uznaje się za legalny. To wpływa na okresy obowiązywania umów o rachunki dla obywateli Ukrainy. Po tym okresie klienci otrzymają oferty przeniesienia na standardową taryfę. Stosujemy się do obowiązujących przepisów prawa oraz komunikatów KNF – napisano w oświadczeniu banku.
NASZ KOMENTARZ: Zachowanie mBanku nie dziwi nas ani na jotę. Od dawna obserwujemy trend, zgodnie z którym Polacy stają obywatelami trzeciej kategorii w teoretycznie własnym kraju.
Polecamy również: TYLKO U NAS: Nawet ofiary zamachu w Szczecinie nie znają imienia sprawcy!
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!