Wiadomości

McDonald’s sypnie kasą po oskarżeniu go o… rasizm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Polsce ostatnio głośno jest o tzw. metodzie „na policjanta”, która najwyraźniej wyparła wcześniejszą metodę „na wnuczka”. O wiele bezpieczniejszy i skuteczniejszy jest jednak inny sposób… Amerykański biznesmen Byron Allen oskarżył sieć fast foodów McDonald’s o dyskryminację rasową za niewystarczający udział reklam restauracji w mediach należących do Afroamerykanów. Żąda 10 miliardów dolarów odszkodowania.

Jak czytamy na portalu TVP Info, treść skargi złożonej przez Allena do Sądu Najwyższego Hrabstwa Los Angeles mówi o naruszeniu federalnych i stanowych praw obywatelskich poprzez swoją „niechęć rasową i stereotypy rasowe” przy przydzielaniu pieniędzy na reklamy.

Zgodnie ze skargą, Mcdonald’s odmówił reklamowania się w Allen’s Entertainment Studios Networks, będącej właścicielem kilku kanałów lifestylowych oraz w Weather Group, do której należy The Weather Channel. Stwierdzono, że osoby czarnoskóre stanowią około 40 proc. klientów restauracji, ale mimo to firma, w 2019 roku, przeznaczyła mniej niż pięć milionów dolarów ze swojego budżetu, wynoszącego 1,6 miliardów dolarów, na reklamę w mediach należących do czarnoskórych.

„McDonald’s, podobnie jak większość korporacji w Ameryce w dzisiejszych czasach, publicznie zachwala swoje zaangażowanie w różnorodność i integrację, ale jest to nic innego jak pusta retoryka” – głosi skarga.

Jeszcze tego samego dnia, po wpłynięciu zażalenia, McDonald’s zapowiedział, że do 2024 roku, zwiększy swoje wydatki na reklamę w mediach należących do czarnoskórych z 2 proc. do 5 proc., a także przeznaczy więcej funduszy na platformy należące do Latynosów, osób pochodzenia azjatycko-amerykańskiego, kobiet oraz osób LGBTQ.

„Podwoiliśmy nasze relacje z różnymi partnerami” – powiedział McDonald’s w oświadczeniu. Dodał także, że „przeanalizuje i odpowiednio zareaguje” na pozew Allena.

W kwietniu, General Motors Corp zobowiązał się do większej liczby reklam w mediach, których właścicielami są czarnoskórzy, po tym jak Allen i inni przedsiębiorcy wykupili całostronicowe reklamy prasowe, gdzie oskarżyli producenta samochodów o ignorowanie tych mediów.

W 2015 roku Allen pozwał także Comcast Corp (CMCSA.O) o dyskryminację rasową, z powodu odmowy nadawania jego kanałów. Biznesmen żądał 20 miliardów dolarów zadośćuczynienia. W tym przypadku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stanął po stronie korporacji medialnej Comcast.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!