Mieszkańcy Rogoźna uczcili pamięć ppor Leona Cybulskiego, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. Na skwerze, którego jest patronem, odsłonięto pamiątkową tablicę i zapalono znicze – pisze red. Rafał Muniak na portalu Radia Poznań.
Prezes wielkopolskiego Okręgu Związku Narodowych Sił Zbrojnych Bartosz Tomczak przypomniał, że żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych w komunistycznej Polsce byli długo prześladowani, a wielu nie doczekało rehabilitacji po pokazowych procesach w okresie stalinizmu.
Żołnierze NSZ to byli żołnierze najbardziej zohydzeni w okresie komunizmu, kiedy przez prawie 60 lat propaganda zamazywała ich pamięć i zakłamywała wręcz stąd taki nasz hołd jako młodego pokolenia. Ppor Leon Cybulski nie doczekał rehabilitacji po procesie z 1951 roku, po którym przez 20 lat siedział w więzieniu. Przeszedł przez bardzo ciężkie śledztwo. Był bity i torturowany. Pamiętajmy, że żołnierze NSZ jako jedyni żołnierze podziemia wychodzili z więzień dopiero w latach siedemdziesiątych, kiedy już w teorii toczyło się w Polsce normalne, zwykłe życie. Wielu żołnierzy NSZ skazanych za czasów stalinowskich czeka jeszcze na rehabilitację.
– To żmudny i ciężki proces, ale coraz lepiej nam to idzie i miejmy nadzieję, że coraz więcej z nich doczeka się upamiętnienia – dodał Bartosz Tomczak.
Żołnierz NSZ upamiętniony w Rogoźnie.https://t.co/MhFAOwQLGA
— Radio Poznań (@RadioPoznanSA) September 21, 2019
/radiopoznan.fm, fot. Rafał Muniak/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!