Wiadomości

MON zamawia kolejne “Raki”, trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o prowadzeniu procedury negocjacyjnej w sprawie dostaw wybranych elementów składowych modułów ogniowych moździerzy samobieżnych M120K Rak – informuje portal Defence24.pl.

Postępowanie prowadzone jest w procedurze negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu ze względu na ich realizację przez pierwotnego dostawce konsorcjum firm – Huta Stalowa Wola S.A. (lider) i Rosomak S.A. Konsorcjum jest producentem tego systemu i jedynym właścicielem praw. Termin realizacji tego zamówienia jest przewidziany na lata 2020-2026, a łączna jego szacowana wartość ma wynosić ok. 553 mln złotych. Zakupione systemy Rak mają trafić na wyposażenie kolejnych pododdziałów świeżo utworzonej 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Przypomnijmy, 24 kwietnia br. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o planach podpisana w “najbliższych tygodniach” umowy na dostawę kolejnych systemów Rak. Na uzbrojeniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej znajdują się obecnie 64 egzemplarze moździerzy samobieżnych M120K Rak, które zostały dostarczone na podstawie zrealizowanej już, a podpisanej w 2016 roku, umowy na dostawę elementów ośmiu kompanijnych modułów ogniowych. Po dwa takie moduły znajdują się w jednostkach już uzbrojonych w KTO Rosomak lub przewidzianych do przezbrojenia w te transportery: 12, 15 i 17 Brygadach Zmechanizowanych oraz 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

W 2019 roku podpisano umowę na dostawę elementów dwóch kolejnych modułów za 275,5 mln zł brutto, dla 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej (tak, by każdy batalion tych brygad dysponował modułem) oraz dwóch moździerzy dla pododdziału szkolnego w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Kolejne Raki trafią na wyposażenie Wojska Polskiego

Jeżeli chodzi o obecne postępowanie, z informacji zamieszczonej w Dzienniku Urzędowym UE nowe Raki mają trafić do nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej na ścianie wschodniej. Choć na obecnym etapie Zamawiający nie informuje o wielkości planowanego zamówienia, na podstawie jego szacunkowej wartości – na co zwraca uwagę Dziennik Zbrojny – można przewidywać, że będzie ono dotyczyło 5 kolejnych KMO Rak, w tym 40 szt. moździerzy M120K oraz 20 szt. Artyleryjskich Wozów Dowodzenia. Struktura nowych KMO ma pozostać taka sama, jak w 10 KMO dotychczas zamówionych i częściowo już dostarczonych.

Jak dotąd, z 18. Dywizji Zmechanizowanej Raki otrzymała 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w liczbie dwóch KMO. Pierwszy z nich trafił do 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, a drugi do 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

W docelowej strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej ma się znajdować 8 batalionów zmechanizowanych i piechoty zmotoryzowanej (po 2 bataliony zmechanizowane w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej oraz w 19. Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej oraz 4 bataliony piechoty zmotoryzowanej w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich). Planuje się, że wszystkie one mają otrzymać KMO Rak. Jeśli nowe zamówienie dojdzie do skutku, po jego zakończeniu, prawdopodobnie tylko jeden z ww. 8 batalionów pozostanie jeszcze bez Raków.

Dziennik Zbrojny zwraca w związku z tym uwagę, że nowe zamówienie najwyraźniej oznacza, że KMO Rak na podwoziu kołowym będą docelowo wykorzystywane nie tylko przez bataliony piechoty zmotoryzowanej użytkujące KTO Rosomak, ale także przez bataliony zmechanizowane, które w przyszłości mają zostać przezbrojone w nowe gąsienicowe bojowe wozy piechoty Borsuk. W rezultacie nowe zamówienie na Raki będzie prawdopodobnie wiązało się także z koniecznością zamówienia w najbliższych latach dodatkowych podwozi bazowych KTO Rosomak (w wersji dotychczasowej lub nowej Rosomak XP).

Czytaj też:

„Rosomaki” i „Borsuki”, czyli piechota zmotoryzowana i zmechanizowana

W skład kompanijnego modułu ogniowego Rak oprócz samych moździerzy wchodzą także Artyleryjskie Wozy Dowodzenia AWD (po cztery na moduł, pozyskiwane dotychczas wraz z moździerzami) oraz Artyleryjskie Wozy Amunicyjne AWA (po trzy na moduł) i Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia AWRU (jeden na moduł). Te pojazdy były kontraktowane w ramach odrębnych umów z 2017 i 2019 roku (dostawy AWRU już się zakończyły, wszystkie AWA mają być w służbie w br.). Docelowo moduły ogniowe moździerzy Rak będą też wyposażone w Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze AWR (na podwoziu KTO Rosomak). Obecnie trwa praca rozwojowa, która powinna zostać zakończona w 2020 roku.

Hutę Stalowa Wola S.A. opuścił VIII Kompanijny Moduł Ogniowy z samobieżnymi moździerzami RAK

/defence24.pl, dziennik zbrojny.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!