Osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu. Ministerstwo Finansów kierowane przez Mateusza Morawieckiego wycofało się z pomysłu, o którym wcześniej pisaliśmy.
Przypomnijmy: W zeszłym roku 32 tysiące warszawiaków otrzymało z Urzędu Miasta decyzje anulujące ich długi. Najczęściej – w 20 tysiącach przypadków – dotyczyło to osób zalegających z niezapłaconym mandatem za jazdę komunikacją miejską bez biletu lub ważnej legitymacji. Stołeczny magistrat anulował też połowę czynszu za mieszkania komunalne trzem tysiącom najuboższych rodzin, objętych specjalnym programem pomocy. Kilku tysiącom warszawiakom udało się też wywalczyć anulowanie mandatów za parkowanie nałożonych przez straż miejską w wątpliwych sytuacjach, jakich na ulicach miasta nie brakuje. W sumie miasto darowało warszawiakom 12 mln zł. Tymczasem pod koniec października ub. roku do ratusza wpłynęło pismo z Ministerstwa Finansów pt. „Zmiana interpretacji podatkowej”. Urzędnicy resortu Mateusza Morawieckiego informowali w nim, że jeśli dłużnik zaoszczędził na wydatku, który musiałby zostać przez niego poniesiony gdyby nie umorzono mu długu, to co prawda w jego majątku nie pojawił się żaden realny dochód, ale zaoszczędzenie wydatków musi być traktowane na równi z przyrostem majątku. A to już podlega opodatkowaniu.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że 13 lutego odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Systemów Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podczas posiedzenia przedstawiciel Ministerstwa Finansów przedstawił rozwiązania regulacyjne mające na celu zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu umorzenia przez jednostki samorządu terytorialnego należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego.
Przemawia za tym ważny interes społeczny – podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Przygotowywane rozwiązanie przewiduje zaniechanie poboru podatku z tytułu umorzenia należności związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego na lata 2016 i 2017. Jak zapowiedziano, opracowane zostaną też projekty rozwiązań ustawowych, które będą obowiązywać od 2018 r.
Źródło: PAP/Wolnosc24.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!