Spektakularne animacje komputerowe, repliki unikatowych eksponatów, muzyka ze śpiewem w języku aramejskim, a nawet zapachy – to środki, jakie wykorzystali twórcy multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”, która przeniesie zwiedzających do Jerozolimy czasów Chrystusa.
Wystawę będzie można zwiedzać od 29 marca do 9 czerwca 2019 r. w sąsiedztwie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Interaktywna produkcja edukacyjna pozwoli zwiedzającym zanurzyć się w realiach świata sprzed 2000 lat. Ekspozycja będzie czynna do 9 czerwca.
Twórcy wykorzystali do tego spektakularne animacje komputerowe, repliki unikalnych eksponatów, muzykę i zapachy. To pierwsza w Polsce tak bogata w środki wyrazu wystawa dotycząca tematu wiary.
A klimat bliskowschodniego świata tworzą pieśni w języku aramejskim, które wykonała mieszkająca w Polsce syryjska artystka Mirna Kbbeh. Opiekunem merytorycznym wystawy jest franciszkanin z Jerozolimy o. Narcyz Klimas, naukowiec i badacz, autorytet w tematyce historii Bożego Grobu.
– Ekspozycja zamienia setki stron naukowych opracowań w spójną i ciekawą opowieść o wydarzeniach, ludziach i miejscach związanych z początkami chrześcijaństwa. To idealna, świeża forma przekazania tej wiedzy zarówno młodzieży, jak i dorosłym – podkreśla o. Klimas.
Autorem i realizatorem wystawy jest studio kreatywne Tengent, którego członkowie mają na swoim koncie takie produkcje jak filmy „Miasto ruin” dla Muzeum Powstania Warszawskiego i „Niezwyciężeni” dla IPN czy projekt wystawy stałej Muzeum Historii Polski.
– Wystawa została zaprojektowana tak, by przemawiać zarówno do umysłu, jak i serca. Dostarcza wiedzę i oferuje duchowe przeżycie – wyjaśnia Krzysztof Noworyta ze studia Tengent, producent i pomysłodawca wystawy.
– Zwiedzający będą mogli m. in. stanąć u stóp Golgoty, poznać historię Bożego Grobu, obejrzeć wyjątkowe obiekty związane z historią Jezusa i pomyśleć o swojej roli w tej opowieści – dodaje producent.
Zdaniem prezesa studia Tengent Marcina Kobyleckiego tematyka religijna przeżywa renesans na całym świecie, bo coraz częściej opowiadana jest uniwersalnym językiem popkultury.
– Wystawa „Śladami Jezusa” jest odpowiedzią na ten trend i pierwszą w Polsce próbą stworzenia wysokiej jakości oferty kulturalnej z pogranicza kultury, rozrywki i wiary. Dzięki tej formule tworzymy nowy format doświadczania historii, które może być przeżyciem religijnym – mówi Kobylecki.
Ekspozycja ma charakter edukacyjno-kulturalny i jest skierowana do szerokiego grona odbiorców – od młodzieży wczesnoszkolnej do seniorów. Dodatkowo, na potrzeby nauczycieli, został stworzony scenariusz lekcji towarzyszących zwiedzaniu.
Honorowy patronat nad wystawą objęli: kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, bp Romuald Kamiński, o. Francisco Patton ofm – kustosz Ziemi Świętej oraz ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego a także Urząd Dzielnicy Wilanów.
Bilety na wystawę można nabyć na stronie www.sladamijezusa.pl, gdzie zamieszczono również terminarz bezpłatnych spotkań. Będzie się można na nich dowiedzieć, jak żyli mieszkańcy Galilei, jak wyglądały miasteczka, z którymi związany był Chrystus: Nazaret i Kafarnaum, a także skąd wiemy, jak wyglądał Jezus Chrystus.
/KAI/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!