Wiadomości

Muzeum Auschwitz zamknięte co najmniej do końca czerwca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Początek lipca br. to najwcześniejszy możliwy termin otwarcia Muzeum Auschwitz – podają służby prasowe placówki. Miejsce Pamięci zostało zamknięte z powodu epidemii koronawirusa 12 marca.

– Dokładna data otwarcia zależy od rozwoju sytuacji w związku z pandemią, ale także tego, kiedy ruszy jakikolwiek ruch turystyczny – powiedział cytowany w czwartkowym komunikacie dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

Placówka podała, że dalszych informacji związanych z terminem otwarcia Muzeum, ponownym uruchomieniem serwisu rezerwacji oraz szczegółów dotyczących środków bezpieczeństwa epidemicznego, należy spodziewać się w pierwszej połowie czerwca br.

Muzeum przypomniał, że od 4 maja mogą w Polsce wznowić działalność muzea i instytucje kultury. Jednak zgodnie z komunikatem ministerstwa kultury „decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym”.

Dyrektor Cywiński zaznaczył zarazem, że budżet Muzeum Auschwitz jest w bardzo wysokim stopniu uzależniony od frekwencji.

– Jedynie 19 proc. pierwotnego budżetu oraz 21,9 proc. kosztów stałych pochodzi z dotacji podmiotowej na 2020 r. Muzeum pozostaje w stałym kontakcie z MKiDN, aby kompleksowo rozwiązać ten problem – wskazał.

Cywiński podkreślił, że aktualnie – w sytuacji zamknięcia szkół, których uczniowie stanowili poważną część odwiedzających w maju i czerwcu, a także niezwykle ograniczonej możliwości podróżowania i przekraczania granic, a ponad 80 proc. przyjeżdżających do Muzeum pochodzi spoza Polski – placówka nie byłaby w stanie funkcjonować.

– Dokładna data otwarcia zależy od rozwoju sytuacji w związku z pandemią, ale także tego, kiedy ruszy jakikolwiek ruch turystyczny – podkreślił.

Obóz założony został przez Niemców w roku 1940 roku. Początkowo był on przeznaczony przede wszystkim dla Polaków, później stał się on także miejscem zagłady Żydów, Cyganów i innych. 14 czerwca 1940 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy transport więźniów – polskich patriotów do KL Auschwitz. Za dwa tygodnie obchodzić będziemy 80. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

/dzieje.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!