W sanktuarium na Jasnej Górze rozpoczęła się dziewięciodniowa modlitwa ekspiacyjna za znieważenie kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej.
W ostatnich dniach doszło do profanacji wizerunku Maryi poprzez naniesienie tęczy na ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Papierowe plakaty pojawiły się na murach sanktuarium św. Faustyny i klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Do podobnej sytuacji doszło wokół płockiego kościoła św. Dominika. Policja zatrzymała 51-letnią kobietę, która dokonała profanacji w Płocku. Znieważenie wizerunku Maryi oburzyło większość Polaków.
Prof. Bogusław Paź, filozof, podkreśla, że dziś mamy do czynienia z niespotykanym pod względem skali zjawiskiem ateistycznego barbarzyństwa. Profesor zauważa, że wolność definiuje się jako możliwość profanacji tego, co stanowi sferę sacrum.
– Jest to uderzenie nie tylko w podstawy naszej kultury – to jest kulturowo obce w świecie, w którym żyjemy – ale jest to też uderzenie w porządek moralny i polityczny. Tu nie chodzi nawet o kwestie wiary bądź nie-wiary, tu chodzi o fundamenty naszej kultury i ładu, w którym żyjemy – zaznaczył prof. Paź.
Nauczyciel akademicki podkreśla, że takie działanie prowokacyjne powinno być napiętnowane i ścigane. Tymczasem prowokatorzy próbują dziś zniwelować odbiór społeczny w postaci zgorszenia, podając kłamliwie, że znak tęczy ma coś wspólnego z biblijnym symbolem przymierza. Zdementowało to jednak Forum Żydów Polskich.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!