Z dotychczasowych informacji wynika, że Prawo i Sprawiedliwość będzie samodzielnie rządziło w sześciu sejmikach wojewódzkich. Z nieoficjalnych informacji wynika, że PiS będzie miał również samodzielną większość w sejmiku województwa mazowieckiego. Nie ma natomiast PiS szans na rządzenie w województwach opolskim i pomorskim.
W województwie opolskim Prawo i Sprawiedliwość dwukrotnie powiększyło swój stan posiadania, wprowadzając do sejmiku 10 radnych. To jednak za mało, by rządzić. Zwycięzcą wyborów na Opolszczyźnie została Koalicja Obywatelska (13 mandatów), która współrządzić będzie z Mniejszość Niemiecka. Niemcy w stosunku do poprzednich wyborów stracili dwa mandaty, wprowadzając do sejmiku pięć osób. Największym przegranym jest tu Polskie Stronnictwo Ludowe, którego klub z dziewięciu skurczył się do dwóch radnych.
Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 25 mandatów w sejmiku woj. podkarpackiego. Koalicja Obywatelska PO-Nowoczesna będzie miała pięciu radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe – trzech – wynika z oficjalnych wyników poddanych przez delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie. Na PiS głosowało 52,25 proc. wyborców, KO poparło 13,44 proc., a na PSL oddano 11,88 proc. głosów.
16 mandatów w 30-osobowym sejmiku województwa podlaskiego daje PiS możliwość samodzielnego rządzenia w regionie. W niedzielnych wyborach do sejmiku województwa podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Koalicja Obywatelska 9, zaś PSL – 5. Oznacza to, że po ponad dwóch kadencjach trwania koalicji z udziałem PO i PSL, PiS jest w stanie samodzielnie rządzić w samorządzie regionu. Największe straty ponieśli w niedzielnych wyborach ludowcy, którzy w minionej kadencji mieli w pięcioosobowym zarządzie województwa stanowisko marszałka i dwóch członków.
W sejmiku województwa lubuskiego 11 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska (29,92 proc.), 9 mandatów – PiS (25,11 proc.), 4 mandaty Bezpartyjni Samorządowcy (13,17 proc), 4 – PSL (12,43 proc.) i 2 – SLD-Lewicy Razem (9,59 proc.) – to oficjalne wyniki przekazane przez PKW. W lubuskim sejmiku zasiada 30 radnych. Przed tegorocznymi wyborami samorządem na szczeblu wojewódzkim rządziła koalicja PO-PSL-SLD.
Po przeliczeniu 90 proc. głosów w woj. lubelskim wszystko wskazuje na to, że pełnię władzy w tym regionie zyska PiS. Ugrupowanie może liczyć na 18 mandatów wobec 13 przed czterema laty. PSL najpewniej straci 3 mandaty (z 12 w 2014 roku). KO zapewne otrzyma 7 mandatów (tyle samo co poprzednio PO).
Z nieoficjalnych informacji wynika, że w województwie pomorskim większość w sejmiku będzie miała Koalicja Obywatelska – dowiedziała się trójmiejska „Gazeta Wyborcza”. Politycy z list PO i Nowoczesnej mieli zdobyć 18 z 33 mandatów, co pozwoli im na samodzielne rządzenie. Na drugim miejscu znaleźli się radni PiS – 13 mandatów,. PSL miało zdobyć zaledwie dwa mandaty.
Czytaj też:
Prawo i Sprawiedliwość zdobyło też samodzielną większość w Sejmiku Łódzkim
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!