Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaimplementowali z powodzeniem pięciu krowom zarodki żubra. U trzech z nich potwierdzono ciążę – poinformowała PAP w środę rzecznik prasowa Lasów Państwowych.
Według informacji LP zarodki, znajdujące się w specjalnym nośniku wspierającym transfer, do macicy krów wprowadził dr Jarosław Wojdan przy współpracy z lekarzem weterynarii, Katarzyną Barłowską.
“Działania te są prowadzone w celu ochrony gatunku i zapewnienia przyszłości materiału genetycznego” – podkreśla cytowana w przesłanym PAP komunikacie koordynator projektu i dyrektor Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie, prof. Wanda Olech.
Implementacja zarodków miała miejsce miesiąc temu. U trzech z krów potwierdzono ciążę.
Jak czytamy w komunikacie Lasów Państwowych, wybór matek zastępczych nie jest przypadkowy, gdyż krowy bydła domowego są predysponowane do “żubrzej ciąży”. Podkreślono, że krzyżowanie krów z żubrami jest możliwe – wówczas na świat przychodzą żubronie, czyli hybrydy żubra z bydłem domowym.
Przygotowania do wszczepienia zarodka rozpoczęto w 2017 r., kiedy prof. Duszewska wraz z kierowanym przez siebie zespołem uzyskała po raz pierwszy na świecie zarodek żubra metodą in vitro. Zapłodnienie pozyskanymi wcześniej i zamrożonymi plemnikami udało się w przypadku sześciu pobranych komórek jajowych.
Jak przekazały Lasy Państwowe, przeprowadzony transfer zarodka jest jednym z elementów zabezpieczenia gatunku na przyszłość. Jeśli kiedykolwiek w przyszłości doszłoby do niespodziewanych zdarzeń, a populacja byłaby na skraju wyginięcia (jak to miało miejsce 100 lat temu, kiedy na wolności nie było żubrów), istnieje wtedy zabezpieczenie w postaci Banku Genów Żubra. Do tej pory w tym depozycie zgromadzono materiał genetyczny od 3500 osobników.
Z informacji przekazanych przez Lasy Państwowe wynika, że ćwierć światowej populacji żubrów żyje w Polsce, jest ich ponad 1800 i liczba ta stale rośnie.
PAP – Nauka w Polsce
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!