Wiadomości

Na strychu były kości, które liczą sobie co najmniej 15 tysięcy lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas sprzątania strychu mieszkanka miasta Soest na zachodzie Niemiec natknęła się na karton z czterema dużymi kośćmi. Początkowo chciała je wyrzucić. Na szczęście zmieniła zdanie i przekazała je archeologom – czytamy na portalu wprost.pl.

Zeszłej jesieni Simone Grundmann z Soest (Nadrenia Północna-Westfalia) chciała ocieplić strych w swoim rodzinnym domu, więc zaczęła tam sprzątać. Nagle natknęła się na pudełko z czterema kośćmi. – Mój ojciec kiedyś mi o nich mówił, ale później o tym nie myślałam – tłumaczyła. W domu Simone mieszka od sześciu lat.

Jej ojciec Franz-Josef prowadził szkółkę drzew na północy Soest w latach 80. i natknął się na kości podczas prac nad zbudowaniem stawu. Grundmann wspomina, że prawdopodobnie także on chciał zbadać znalezisko. Ale tak się nie stało. Znalazca już nie żyje. – Może miał przeczucie. Z pewnością nie trzymał ich tam bez powodu – mówi kobieta. Na początku chciała wyrzucić przemoknięty karton, postawiła go nawet przy śmieciach. Ostatecznie zmieniła zdanie.

– W rzeczywistości są to najstarsze kości, jakie kiedykolwiek znaleziono w rejonie miasta Soest. Mają co najmniej 15.000 lat – wyjaśnia Julia Ricken, szefowa miejskiego wydziału archeologii w Soest, w oświadczeniu wydanym przez miasto. W tym czasie w okolicy wyginęły mamuty. Znaleziska mogą być również starsze. Ze względu na wymaganą w tym celu kosztowną analizę na razie nie przypisano im dokładnych dat.

Zdaniem ekspertów kości musiały pochodzić od większego zwierzęcia, lub nawet od trzech zwierząt wymarłych gatunków: mamuta, nosorożca włochatego i żubra stepowego. Ślady ugryzień na jednej z nich zostały przypisane hienie jaskiniowej przez paleontologów i archeozoologów.

Dlaczego kości zostały znalezione w tym samym miejscu? Archeolog tłumaczy, że nie musi być ono dokładnym miejscem śmierci zwierząt. W przypadku tak starych znalezisk jest możliwe, że kości zostały rozrzucone w ziemi podczas epoki lodowcowej.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!