Wiadomości

Na Uniwersytecie Łódzkim uruchomiono Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sztuczna inteligencja (AI) to jeden z najgorętszych trendów technologicznych. Badania dot. jej rozwoju i wpływu na nasze życie prowadzone będą w nowopowstałym, międzynarodowym Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją przy Wydziale Zarządzania UŁ.

To pierwsza tego typu jednostka w Łodzi.

Zdaniem szefa Centrum dra Artura Modlińskiego obecnie niemal na każdym kroku możemy spotkać się z zastosowaniem elementów sztucznej inteligencji, a powstanie Centrum jest odpowiedzią na potrzeby biznesu i studentów. Coraz więcej firm decyduje się bowiem na wykorzystanie sztucznej inteligencji w swojej działalności, budując w ten sposób swoją przewagę konkurencyjną.

“Zwiększa się w związku z tym zapotrzebowanie na studentów z wiedzą biznesową, znających metody i potencjał tej nowej technologii” – ocenił dr Modliński.

Wśród obszarów działalności naukowej Centrum są m.in. badanie wpływu sztucznej inteligencji na zarządzanie i organizacje, zarządzanie komunikacją i relacjami w mediach społecznościowych oraz na platformach cyfrowych, czy zarządzanie przedsiębiorstwem cyfrowym i wirtualnym zespołem.

Nowa jednostka badawcza ma zajmować się także cyberbezpieczeństwem oraz metodami redukcji ryzyka w środowisku internetowym, technologiami cyfrowymi i ich rolą w procesach zarządzania, strategiami pozyskiwania i analizy danych cyfrowych, a także ewolucją i rozwojem cyberspołeczeństwa.

Wśród zagadnień badawczych znajdą się takie jak m.in. marketing w erze technologii cyfrowych, technologie cyfrowe jako nowy wymiar edukacji, budowanie przewagi konkurencyjnej w dobie cyfryzacji, inteligencja przedsiębiorstw 4.0 oraz kultura cyfrowa.

Jak zapowiada dr Modliński, jednymi z głównych celów Centrum będzie prowadzenie i upowszechnianie badań naukowych, organizacja konferencji, seminariów i warsztatów z udziałem ekspertów, publikowanie monografii, artykułów naukowych i analiz.

Jednostka planuje pozyskiwać środki na prowadzenie badań i rozwój infrastruktury badawczej oraz promowanie współpracy międzynarodowych ekspertów. Rada programowa centrum składa się z uznanych polskich naukowców i międzynarodowych ekspertów z Francji, Włoch, Rosji, Portugalii, Stanów Zjednoczonych i Łotwy – autorów wielu publikacji w renomowanych wydawnictwach oraz czasopismach naukowych.

Najbliższe planowane wydarzenia to jesienna międzynarodowa konferencja naukowa z zakresu cyberkomunikacji, a także seminaria obejmujące zagadnienia z marketingu cyfrowego, sztucznej inteligencji i zarządzania organizacją cyfrową.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!