Jak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, gdyby partie opozycyjne zdecydowałyby się iść oddzielnie do wyborów to poparcie rozłożyłoby się w następujący sposób. Wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, które wskazałoby 33,6 proc. respondentów. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, którą wskazało 26,9 proc. ankietowanych, a na najniższym miejscu podium znalazła się Polska 2050 z wynikiem 10,8 proc.
Dalej znalazła się Lewica z wynikiem 9,7 proc. Na PSL zagłosowałoby 5,9 proc., a na Konfederację 5 proc. Należy jednak dodać 7,4 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii. PiS mogłoby wówczas liczyć na 192 mandaty, partie lewicowo-liberalne liczone łącznie na 256, Konfederacja na 11, a mniejszość niemiecka na 1.
W drugim wariancie Koalicja Obywatelska idzie do wyborów wspólnie z Lewicą, a PSL wspólnie z Hołownią. Konfederacja i Prawo i Sprawiedliwość startują natomiast osobno. W takim scenariuszu widać spory wzrost poparcia dla partii Kaczyńskiego, którą popiera 36,7 proc. Drugie miejsce zajmuje koalicja KO-Lewica z wynikiem 36,4 proc. Na trzecim miejscu plasuje się blok PSL-Polska 2050, który popiera 14,2 proc. badanych. Konfederacja w tym scenariuszu może liczyć na 5,7 proc. głosów. Liczba niezdecydowanych wynosi 6,9 proc. PiS mogłoby wówczas liczyć na 193 mandaty, partie lewicowo-liberalne liczone łącznie na 253, Konfederacja na 13, a mniejszość niemiecka na 1.
Gdyby jednak opozycji lewicowo-liberalnej udało się zjednoczyć, to wyniki prezentowałyby się następująco. Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddałoby 37,2 proc. respondentów. Na wspólną listę KO, Lewicy, PSL oraz Polski 2050 aż 48,3 proc. wyborców. Z kolei na Konfederację – 8,1 proc. Liczba niezdecydowanych wyniosłaby wówczas 6,4 proc. PiS mogłoby wówczas liczyć na 184 mandaty, partie lewicowo-liberalne liczone łącznie na 248, Konfederacja na 25, a mniejszość niemiecka na 1.
/dorzeczy.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!