Wiadomości

Nadchodzą ciężkie czasy… Nie tylko przez wojnę na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rekordowe fale upałów w Indiach, przekraczające w niektórych miejscach 40 stopni Celsjusza, znacząco wpłyną na tamtejsze uprawy pszenicy. To kolejny cios w światowy rynek żywności. Po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczono na to, że braki w globalnym eksporcie zboża wypełnią Indie – informuje portal rmf24.pl.

W marcu temperatury w Indiach poszybowały do poziomów niewidzianych od początku 1901 roku. Termometry wskazywały średnio ponad 33 stopnie. Jeszcze cieplej było w kwietniu, kiedy to w niektórych miejscach odnotowywano ponad 46 stopni. Rządy lokalne zaczęły sporządzać plany, by zmienić np. godziny pracy w urzędach lub nauki w szkołach, żeby umożliwić odpoczynek w najgorętszych godzinach.

Rekordowe upały to potężny cios dla rynku pszenicy. Bloomberg rozmawiał z kilkudziesięcioma rolnikami oraz przedstawicielami władz lokalnych. Straty w zbiorach szacują na od 10 do nawet 50 proc. Jedno ze stowarzyszeń rolników przewiduje, że plony będą mniejsze w całym kraju średnio o 15 proc.

Po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji na Ukrainę eksperci zaczęli martwić się o sytuację żywnościową. Oba kraje odpowiadają bowiem za ok. 30 proc. światowego eksportu pszenicy. Zboże wysyłano głównie do Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Liczono na to, że braki mogą wypełnić Indie, co zresztą zapowiedział także premier kraju Narendra Modi. Władze jednak już obniżyły szacunki produkcji na bieżący sezon.

W piątek firma Kayrros specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw poinformowała, że zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wojna bardzo poważnie utrudnia zasiewy, zmusza rolników do pracy w niebezpiecznych warunkach, a czasem pod ostrzałem, pojawiły też się niedobory paliwa. Zdjęcia satelitarne wykonane między 14 a 22 kwietnia, poddane analizie pod kątem tzw. wskaźnika wegetacji, już wykazują różnice w skali zasiewu

/rmf24.pl, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!