Felietony

Najstarsza technologia obróbki kamienia okazała się starsza, niż przypuszczano

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najstarsza znana technologia obróbki kamienia, zwana olduwajską, okazała się znacznie starsza – donoszą naukowcy na łamach „Science”.

Najstarsza technologia obróbki kamienia, nosząca nazwę olduwajskiej od wąwozu Olduvai w Tanzanii, okazała się jeszcze starsza i bardziej rozpowszechniona, niż dotąd przypuszczano. Wskazują na to kamienne ostrza odkryte na stanowisku Nyayanga w Kenii.

Archeolodzy, pod kierunkiem Thomasa Plummera z Queens College w Nowym Jorku (USA), odkryli świadectwa obróbki żywności, w tym roślin i mięsa hipopotamów, które są starsze o co najmniej 400 tys. lat od najstarszych znanych dotąd śladów kultury olduwajskiej.

Dotychczas najstarsze olduwajskie artefakty, pochodzące z Etiopii, szacowano na 2,6 mln lat, narzędzia z Kenii datuje się na ok. 3,03-2,58 mln lat. Nie jest do końca jasne, który spośród archaicznych gatunków praludzkich używał tych narzędzi. Obecność w pobliżu skamieniałości Paranthropusa sugeruje, że był to być może ten właśnie gatunek.

Wcześniej nie odnajdowano skamieniałości Paranthropusa w południowo-zachodniej Kenii. Tym samym naukowcy nie tylko odkryli najstarsze ślady kultury olduwajskiej, ale również świadectwo jej rozprzestrzenienia się w Afryce. Odległość ze stanowiska Nyayanga do stanowisk etiopskich wynosi 1300 km.

Więcej: www.science.org/doi/10.1126/science.abo7452

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!