Na świecie istniało łącznie około 2,5 mld dinozaurów gatunku Tyrannosaurus rex. Zwierzęta te żyły na przestrzeni około 2,4 mln lat, jednocześnie na Ziemi było około 20 tys. dorosłych osobników – poinformowali w czwartek amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikował magazyn “Science”.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przy obliczaniu łącznej liczby tyranozaurów wzięli pod uwagę między innymi ich zasięg geograficzny, masę ciała, wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej, zapotrzebowanie na energię, oczekiwaną długość życia i całkowity czas istnienia gatunku, który wyginął około 66 milionów lat temu.
Analiza wykazała, że całkowita liczba osobników gatunku T. rex, jakie istniały w ciągu 127 tys. pokoleń, wynosiła około 2,5 mld.
Od czasu opisania tyranozaura po raz pierwszy w 1905 roku znaleziono skamieniałości ponad 40 osobników, które dostarczyły wielu informacji o jednym z największych lądowych drapieżników w historii Ziemi.
“Dlaczego (jest – PAP) kultowy?” – zapytał paleontolog Charles Marshall, który kierował badaniami. “Kurczę, ogromnie masywny zabójca z superwielkimi zębami, taki, którego nigdy byś sobie nie wymyślił, gdybyśmy nie mieli skamieniałości. Więc nie tylko superfajny i poza wyobraźnią, ale prawdziwy. Jak Godzilla, ale prawdziwy. Myślę, że lubimy czuć się mali, a T. rex z pewnością sprawia, że czujemy się mali i bezbronni” – stwierdził Marshall.
Dodał, że chociaż niepewności co do szacunków były duże, a niektóre z założeń mogą zostać zakwestionowane przez innych paleontologów, warto było przeprowadzić badanie, aby poszerzyć wiedzę na temat tego słynnego dinozaura, a wykorzystana formuła może być zastosowana do badania innych wymarłych zwierząt.
W badaniach określono masę przeciętnego dorosłego tyranozaura na 5,2 tony, średnią długość życia na 28 lat, a jego zasięg geograficzny na około 2,3 mln km kw.
Skamieniałości tyranozaurów znaleziono w prowincjach Alberta i Saskatchewan w Kanadzie oraz w amerykańskich stanach Montana, Wyoming, Dakota Południowa, Dakota Północna, Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Teksas.
T. rex wyginął podczas wielkiego wymierania kredowego.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!