Wiadomości

Naukowcy odkryli, dlaczego ludzie lubią ciastka z kawą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według nowego badania, kawa zmienia smak w taki sposób, że jedzenie wydaje się słodsze. Odkrycie to nie tylko ciekawostka, ale może pomóc w ograniczeniu spożycia cukru i utrzymaniu zdrowia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus postanowili sprawdzić, dlaczego ludzie tak bardzo lubią słodycze popijać kawą. Przeprowadzili w tym celu eksperyment z udziałem prawie 160 ochotników, których poddali badaniu smaku i węchu przed i po wypiciu kawy.

Kawa nie oddziaływała na węch uczestników doświadczenia, ale zmieniła ich zmysł smaku. „Kiedy ludzie smakowali coś po wypiciu kawy, byli bardziej wrażliwi na smak słodki, a mniej na gorzki” – relacjonuje prof. Alexander Wieck Fjældstad jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „Foods”.

Aby sprawdzić, czy w zaobserwowanej reakcji główną rolę odkrywała kofeina, badacze powtórzyli eksperyment z kawą bezkofeinową. Wynik był taki sam. „Prawdopodobnie to niektóre gorzkie substancje w kawie powodują taki efekt” – mówi prof. Fjældstad.

„Może to wyjaśniać, dlaczego, kiedy ktoś z kawą zje kawałek ciemnej czekolady, smakuje ona łagodniej. Gorzki smak jest mniej odczuwalny przez nasilony smak słodki” – dodaje naukowiec.

Według autorów odkrycia, przyniosło ono także nową wiedzę na temat działania smaku i kubków smakowych. „Wiedzieliśmy już, że nasze różne zmysły mają na siebie wpływ, ale to niespodzianka, że odczuwanie gorzkiego i słodkiego smaku można tak łatwo zmienić” – podkreśla specjalista.

„Więcej badań w tym kierunku mogłoby mieć duże znaczenie dla użycia cukru i słodzików jako dodatków żywieniowych. Nową wiedzę potencjalnie można by wykorzystać do zmniejszenia ilości cukru i kalorii w naszym jedzeniu, co byłoby korzystne dla różnych grup ludzi, w tym dla osób z otyłością i pacjentów z cukrzycą” – podkreśla prof. Fjældstad.

Badanie było częściowo sfinansowane przez firmę Arla Foods, ale naukowcy zapewniają, że w żaden sposób nie wpłynęło to na wyniki badania.

Więcej informacji na stronach

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-04/au-cco042120.php

https://www.mdpi.com/2304-8158/9/4/493

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!