Neandertalczycy leczyli swoich bliskich i opiekowali się chorymi. Do takich wniosków prowadzi analiza ponad 30 szkieletów neandertalskich. Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma „Quaternary Science Reviews”.
– Neandertalczycy musieli mierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami w swoim życiu, szczególnie ze strony dużych i niebezpiecznych zwierząt. Ale w kulturze popularnej wykreowano obraz neandertalczyków jako brutalnych i silnych, wobec czego tak naprawdę nie zastanawialiśmy się wcześniej nad ich słabościami – powiedziała dr Penny Spikins z Wydziału Archeologii University of York.
Naukowcy zbadali ponad 30 szkieletów neandertalczyków, naszych wymarłych, archaicznych krewniaków. Na szkieletach widoczne były ślady większych lub mniejszych obrażeń. Obrażenia te nie stały się jednak przyczyną zgonu, za to widoczne były etapy regenerowania się kości – opisują naukowcy z University of York.
Oznacza to, że wśród neandertalczyków wykształciła się praktyka opieki na chorymi, którym pomagano przetrwać czas choroby. Być może neandertalczycy wypracowali również sposoby leczenia obrażeń lub pomocy w takich sytuacjach, jak poród.
– Mamy dowody na występowanie opieki zdrowotnej 1,6 miliona lat temu, ale uważamy, że prawdopodobnie miało to miejsce nawet wcześniej. Chcieliśmy zbadać, czy opieka zdrowotna u neandertalczyków była czymś więcej niż praktyką kulturową; czy to było coś, co po prostu zrobili, czy było bardziej fundamentem ich strategii przetrwania? – stwierdziła dr Spikins.
– Powrót do zdrowia po tak poważnych obrażeniach, jak złamana noga, sugeruje, że inni musieli otaczać ich opieką, pomagając nie tylko złagodzić ból, ale walczyć o ich przetrwanie w taki sposób, aby mogli odzyskać zdrowie i ponownie aktywnie uczestniczyć w życiu grupy – podkreśliła.
Ogólnie przyjmuje się, że ponad 80% pozostałości szkieletów znanych archeologom wykazuje po kilka urazów, z których niektóre mogły wymagać prostych środków, takich jak jedzenie i odpoczynek, ale inne wymagały zaawansowanej opieki, bez której nie byłoby możliwe przeżycie.
/Nauka w Polsce – PAP/
/york.ac.uk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!