Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki. O jego śmierci poinformował na facebooku jego syn, Wawrzyniec.
Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 r. w Warszawie, w rodzinie prozaika Władysława Szulca, który był pochodzenia niemiecko-polskiego, i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. Rodzina Szulców zmieniła nazwisko po niemieckim przodku pod wpływem wojennych przeżyć w połowie lat 40. XX w. (nazwisko Rymkiewicz było przedwojennym pseudonimem literackim Władysława Szulca).
Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz.
Cześć Jego Pamięci! Zostawił po sobie nie tylko wiersze ale również wielką spuściznę myśli politycznej; zdrajców i kolaborantów wprost nazywał zdrajcami i kolaborantami – za to był "poetą wyklętym" naszych czasów, stawianym przed sądami. pic.twitter.com/rvDU9U1gF5— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) February 5, 2022
W 1957 r. Rymkiewicz wydał swój pierwszy tomik wierszy „Konwencje”. Swój program poetycki oparł na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej, zwłaszcza barokowej, a sformułował go w pracy „Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie” z 1967 r. Potem ukazały się takie tomiki, jak: „Człowiek z głową jastrzębia” (1960), „Metafizyka” (1963), „Co to jest drozd” (1973). Publikował też dramaty, przekłady i książki historyczno-literackie.
Rymkiewicz był profesorem filologii i emerytowanym pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie, jak również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był laureatem m. in. nagrody „Nike”, nagrody im. Józefa Mackiewicza i nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, którą został uhonorowany w 2016.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!