Wiadomości

Nie żyje legenda „Solidarności”, Andrzej Rozpłochowski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś wieczorem zmarł w wieku 71 lat jeden z czołowych działaczy “Solidarności” na Śląsku, Andrzej Rozpłochowski. Były opozycjonista przegrał walkę o życie z koronawirusem. Informację o jego śmierci portalowi niezalezna.pl przekazali członkowie Klubów “Gazety Polskiej”, którzy potwierdzili je bezpośrednio u żony zmarłego.

Andrzej Rozpłochowski urodził się 7 września 1950 r. w Gdańsku. W latach siedemdziesiątych pracował w PKP a następnie (do 1983 r.) zatrudniony był w Hucie Katowice, gdzie współorganizował strajki w 1980 roku, pełniąc funkcję przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Po podpisaniu porozumień sierpniowych, Rozpłochowski pełnił funkcje kierownicze w regionalnych strukturach śląskiej „Solidarności”.

Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów nowopowstałego związku w Gdańsku, członkiem Komisji Krajowej oraz przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej „Solidarności” w Dąbrowie Górniczej. W stanie wojennym został internowany i oskarżony o działalność antypaństwową, a na wolność wyszedł dopiero na mocy amnestii w 1984 r.

Andrzej Rozpłochowski był m.in. współtwórcą Komitetu Więzionych za Przekonania, współpracując po stanie wojennym z działaczami podziemnej „Solidarności”.

W 1988 r. wyemigrował do USA. Po powrocie do Polski kandydował (w 2010 r.) z list Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku śląskiego, a w 2014 r. z rekomendacji Solidarnej Polski do Parlamentu Europejskiego – w obu przypadkach bez powodzenia.

W 2009 roku Rozpłochowski poinformował opinię publiczną, że zarówno jego ojciec, jak i druga żona współpracowali z komunistyczną bezpieką. Ojciec – jako funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa, zaś żona Barbara, jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa.

Był autorem książki pt. „Postawią ci szubienicę”, która została wydana w 2011 r. przez Stowarzyszenie Pokolenie. Drugi tom tej wspomnieniowej publikacji byłego opozycjonisty ukazał się dwa lata później.

Andrzej Rozpłochowski był wielokrotnie odznaczany, m.in. przez nieżyjącego już prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego (Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski) oraz prezydenta Andrzeja Dudę, który uhonorował go w 2015 Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2017 Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zasługi Rozpłochowskiego docenił też prezydent Bronisław Komorowski, przyznając mu 13 grudnia 2010 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, jednak były opozycjonista w ramach protestu przeciwko wyrokowi w sprawie sprawców stanu wojennego w styczniu 2012 odznaczenie zwrócił.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!