Niemiecki bank centralny prognozuje, że Niemcy będą musieli pracować nawet do 70. roku życia, aby system emerytalny się nie załamał. O sprawie informuje stacja Deutsche Welle powołując się na DPA.
„Sytuacja demograficzna powoduje, że system emerytalny będzie pod coraz większą presją, zwłaszcza od połowy przyszłej dekady” – czytamy w październikowym raporcie Bundesbanku.
„Podstawą dla dalszych reform jest wiek emerytalny” – czytamy na stronach internetowych stacji „DW”. Od 2012 roku Niemcy stopniowo podnoszą wiek przejścia na emeryturę z 65 do 67 lat w 2031 roku. Ale zdaniem ekspertów to za mało, bo około roku 2025 na emerytury zaczną przechodzić ludzie urodzeni w czasie wyżu demograficznego.
Z wyliczeń Bundesbanku wynika, że gdyby osoby urodzone w roku 2001 zaczęły przechodzić na emerytury w maju 2070, czyli w wieku 69 lat i czterech miesięcy, to nie tylko odciążyłoby to kasy emerytalne, ale wzmocniło także cały potencjał gospodarczy kraju.
Bundesbank sugeruje więc, aby do 2070 roku podnieść wiek emerytalny w Niemczech do 69 lat i czterech miesięcy. Do wprowadzenia takiego prawa zachęcają także organizacje międzynarodowe jak OECD, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Komisja Europejska.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!